Žáci sem nesmějí, jen uklízeči v respirátorech

ČTK ČTK
12. 1. 2012 6:25
ZŠ Hovorčovická, zamořená azbestem, by mohla po dekontaminaci zase začít fungovat
ZŠ Hovorčovická, jedna z pražských škol, zamořených azbestem. Další z nich, ZŠ Na Šutce, sídlí jen pár set metrů od ní.
ZŠ Hovorčovická, jedna z pražských škol, zamořených azbestem. Další z nich, ZŠ Na Šutce, sídlí jen pár set metrů od ní. | Foto: ZŠ Hovorčovická

Praha - Dekontaminace od nebezpečného azbestu začala ve středu v Základní škole Hovorčovická v Praze 8. Radnice za ni zaplatí 8,6 milionu korun bez DPH.

Vyčistí se učebny i přilehlé okolí. Žáci by se do školy mohli vrátit na přelomu února a března. Zatím jsou rozmístěni v ZŠ Glowackého, Libčická a Na Korábě.

Praha 8 nechala v minulých týdnech celý areál opravit. Rekonstrukce stála zhruba 30 milionů korun bez DPH.

Podle analýzy, kterou zveřejnila Česká školní inspekce na konci minulého roku, je v České republice 291 škol postaveno z azbestových desek, z toho 35 v Praze. Nadměrné koncentrace se v hlavním městě zatím objevily ve dvou školách v Praze 8. Vyčištění Základní školy Na Šutce stálo městskou část zhruba 6,5 milionu korun bez DPH. Děti se v ní už znovu učí.

Karcinogenní vlákna azbestu obsahují takzvané boletické panely, které se při výstavbě používaly v 70. a 80. letech. Do vzduchu se ale azbest může rozšířit při neodborných stavebních úpravách.

Čistit se bude ve dne i v noci a s respirátory

Odborná firma bude školu i přilehlé prostory čistit 45 dní ve dne i v noci. "Dnes začínají přípravné práce. V dalších dnech bude následovat samotná dekontaminace," uvedl radní Martin Roubíček. Prostor školy se hermeticky uzavře, zaměstnanci budou pracovat v podtlakovém prostředí ve speciálních oblecích a s respirátory. "Pro pracovníky je to velice psychicky i fyzicky náročné," uvedla inspektorka Zoja Buschlová, která na práce dohlíží.

Zaměstnanci při čištění používají mimo jiné speciální odsavače pro filtrování vzduchu a kompresory s tlakovou pistolí. V dekontaminační komoře musí vyčistit všechny předměty, včetně školních brašen. Vyčištěné věci se poté balí do pytlů a přenášejí na dočasné úložiště. Součástí práce je třeba i umývání oken a nábytku nebo luxování a vytírání podlah.

"Znovuotevření celého areálu bude možné pouze po dokončení dekontaminačních prací, provedení série výstupních měření potvrzujících jejich účinnost a vyhotovení inspekční zprávy, která bude předložena hygienické stanici ke schválení," sdělila mluvčí radnice Radka Wallace.

Magistrát nechal zatím zkontrolovat jednu ze čtyř škol postavených z panelů. "Předběžné výsledky potvrdily, že je vše v pořádku," uvedla radní pro oblast školství Helena Chudomelová (TOP 09). Některé městské části stavby z rizikových boletických panelů nemají. Devátá a šestá městská část nechaly prověřit každá jednu školu. Zvýšené koncentrace ale neočekávají.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Policie evakuuje stovky obyvatel Kuřimi. Nedaleko ulice U Rybníka se našla asi padesátikilogramová letecká puma.

před 1 hodinou

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy