Z nemocnice utekl cizinec s otevřenou tuberkulózou

Mediafax
20. 4. 2011 11:49
Policisté po něm pátrají, cizinec je nebezpečný každému, s kým se setká
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Z Thomayerovy nemocnice v Praze zmizel v noci na středu cizinec s otevřenou formou tuberkulózy.

"Policisté po něm zatím marně pátrají," uvedla mluvčí policie Eva Kropáčová.

Jedná se o cizince z Balkánu, který byl v nemocnici hospitalizován. Nebezpečný je vzhledem k charakteru choroby každému, s kým se setká.

"Bez pravidelného užívání léku je pro své okolí šiřitelnou nákazou velmi nebezpečný. Muž dříve pracoval v Praze jako dělník na stavbě. Nyní by se měl pohybovat ve společnosti mladé ženy, taktéž bulharské národnosti," poznamenala mluvčí.

Hledaný Mustan Oktay je vysoký 172 centimetry, má krátké hnědé vlasy a je hodně opálený. "Na sobě měl džínové kalhoty a tmavou teplákovou bundu," dodala mluvčí.

Hlavním zdrojem tuberkulózy jsou právě nemocní lidé s otevřenou plicní formou. Nemocný člověk vylučuje bakterie kašlem do vzduchu a k přenosu dochází kapénkovou formou, tedy například vdechnutím.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy