Vědecké špičky představí chemii v těle i vesmíru

Domácí Domácí
17. 10. 2012 12:15
Na Přírodovědecké fakultě v Praze startuje ve čtvrtek projekt pravidelných přednášek

Praha - Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze startuje tento čtvrtek projekt pravidelných přednášek s názvem "Chemické čtvrtky".

Vědecké špičky v oboru, například Petr Kulhánek, Roman Šmucler nebo Jiří Grygar, při nich populárně představí chemii v lidském těle i v hlubinách vesmíru.

Přednášky jsou určeny pro studenty středních i vysokých škol, pedagogy, ale také pro laiky, kteří se zajímají o chemii, a to bez omezení věku. Vstup na všechny přednášky je zdarma.

"Hlavním posláním tohoto cyklu je seznámit posluchače se zajímavými trendy moderní chemie," řekl Tomáš Obšil, proděkan chemické sekce fakulty.

Každou z přednášek zahájí demonstrativní experimenty na vybrané téma. Pořadatelé slibují, že rozsah témat bude opravdu široký. Od Vesmíru a astrochemie přes forenzní a kriminalistickou chemii až po chemii jadernou, biochemii a léčbu rakoviny.

"Přednášejícími budou špičkoví odborníci, posluchači se tedy mohou těšit na naše nejznámější popularizátory vědy. Po každé přenášce bude následovat diskuse na dané téma. Doufáme, že se nám touto cestou podaří odborné, ale i laické veřejnosti ukázat, že chemie je vzrušující, zajímavá a perspektivní disciplína," dodal Obšil.

Chemie na místě činu

Chemické čtvrtky otevře tento čtvrtek přednáška Chemie na místě činu. Tuto atraktivní problematiku přiblíží posluchačům forenzní genetik Daniel Vaněk, který společně se svými kolegy vyvinul ojedinělou metodu určování identity a příbuzenských vztahů z kostí zemřelých lidí.

Hovořit bude o podrobnostech analýzy DNA, genetickém rozboru a řadě dalších zajímavostí z tohoto oboru.

Přednášky se budou konat pravidelně ve čtvrteční podvečer od 16:30 hodin v posluchárně CH1 Chemického ústavu v Hlavově ulici v Praze 2.

 

Právě se děje

Další zprávy