Vědecké špičky představí chemii v těle i vesmíru

Domácí Domácí
17. 10. 2012 12:15
Na Přírodovědecké fakultě v Praze startuje ve čtvrtek projekt pravidelných přednášek

Praha - Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze startuje tento čtvrtek projekt pravidelných přednášek s názvem "Chemické čtvrtky".

Vědecké špičky v oboru, například Petr Kulhánek, Roman Šmucler nebo Jiří Grygar, při nich populárně představí chemii v lidském těle i v hlubinách vesmíru.

Přednášky jsou určeny pro studenty středních i vysokých škol, pedagogy, ale také pro laiky, kteří se zajímají o chemii, a to bez omezení věku. Vstup na všechny přednášky je zdarma.

"Hlavním posláním tohoto cyklu je seznámit posluchače se zajímavými trendy moderní chemie," řekl Tomáš Obšil, proděkan chemické sekce fakulty.

Každou z přednášek zahájí demonstrativní experimenty na vybrané téma. Pořadatelé slibují, že rozsah témat bude opravdu široký. Od Vesmíru a astrochemie přes forenzní a kriminalistickou chemii až po chemii jadernou, biochemii a léčbu rakoviny.

"Přednášejícími budou špičkoví odborníci, posluchači se tedy mohou těšit na naše nejznámější popularizátory vědy. Po každé přenášce bude následovat diskuse na dané téma. Doufáme, že se nám touto cestou podaří odborné, ale i laické veřejnosti ukázat, že chemie je vzrušující, zajímavá a perspektivní disciplína," dodal Obšil.

Chemie na místě činu

Chemické čtvrtky otevře tento čtvrtek přednáška Chemie na místě činu. Tuto atraktivní problematiku přiblíží posluchačům forenzní genetik Daniel Vaněk, který společně se svými kolegy vyvinul ojedinělou metodu určování identity a příbuzenských vztahů z kostí zemřelých lidí.

Hovořit bude o podrobnostech analýzy DNA, genetickém rozboru a řadě dalších zajímavostí z tohoto oboru.

Přednášky se budou konat pravidelně ve čtvrteční podvečer od 16:30 hodin v posluchárně CH1 Chemického ústavu v Hlavově ulici v Praze 2.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Exhejtman Zimola chce jako člen ČSSD kandidovat za Změnu 2020 v krajských volbách

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. Jedná se podle něj o hnutí členů ČSSD i nestraníků. Za Změnu 2020 by mohli kandidovat i někteří další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie.

"Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda," uvedl Jiří Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie.

Další zprávy