V pražské zoo otevřeli pavilon slonů za půl miliardy

ČTK ČTK
30. 3. 2013 18:19
Zástupci zoo také oznámili jméno sloního mláděte, které se narodilo 11. ledna
Zvířatům slouží vlastní vytápěný pavilon o ploše 1400 metrů čtverečních a tři propojitelné výběhy o celkové ploše 8500 metrů čtverečních.
Zvířatům slouží vlastní vytápěný pavilon o ploše 1400 metrů čtverečních a tři propojitelné výběhy o celkové ploše 8500 metrů čtverečních. | Foto: Zoo Praha/CTECH s. r. o.

Praha - Za velkého zájmu návštěvníků Zoo Praha v sobotu po poledni poprvé zpřístupnila nový pavilon slonů nazvaný Údolí slonů.

Následně mohli lidé nahlédnout také do nového pavilonu hrochů. Areál stál půl miliardy korun.

U příležitosti jeho otevření zoo oznámila jméno sloního mláděte, které se v Praze narodilo 11. února. Z 12 000 soutěžních návrhů bylo vybráno jméno Sita.

Základní kámen Údolí slonů s pavilonem hrochů byl položen 16. května 2010. Zvířatům slouží vlastní vytápěný pavilon o ploše 1400 metrů čtverečních a tři propojitelné výběhy o celkové ploše 8500 metrů čtverečních.

Hroši mohou využívat velké vnitřní ubikace s proskleným bazénem a venkovní výběh tvořený pláží a rozsáhlým bazénem. Nechybí chovné zázemí s boxy pro jednotlivá zvířata a odstavným bazénem.

Je to holka! Podívejte se na první snímky pražského slůněte

Interiér vytvořili výtvarníci, kteří se podíleli na dekoracích pro velkofilm Letopisy Narnie.

"Nový sloninec je o několik úrovní jinde, než byl ten původní. Je to jako když se někdo přestěhuje z garsonky do vily se zahradou a krásným bazénem. Rozhodně jsme pro slony vytvořili vhodné životní podmínky," řekl kurátor zoo Pavel Brandl.

Ze starého slonince by měl časem vzniknout amazonský pavilon.

Nový sloninec má kromě samostatných stájí také společné vnitřní prostory, které slonům i během zimy umožní pohyb. Vevnitř jsou dále pískoviště, vyhřívaný bazén a skrytá krmítka, aby se sloni museli zaměstnávat při hledání potravy.

Slavnostního otevření Údolí slonů se vedle tisíců návštěvníků, zejména rodičů s dětmi, zúčastnil také srílanský ministr pro ekonomický rozvoj Basil Rajapaksa. Pravě ze Srí Lanky byli počátkem března přivezeni do Prahy poslední dva sloni.

Rajapaksa uvedl, že v budoucnu do Prahy darují další dva slony, kteří jsou v jeho zemi symbolem blahobytu. V Údolí slonů je nyní osm slonů, včetně mláděte, nejvíce za dobu existence pražské zoo, která chová slony od roku 1933.

Pražská zoo má nové přírůstky, slonice ze Srí Lanky

Předchozí vedení města, které stavbu naplánovalo, odhadovalo před dvěma lety náklady na 350 milionů bez DPH. Konečný účet za moderní pavilon je podle magistrátu více než půl miliarda korun.

Podle ředitele zoo Miroslava Bobka jde o největší komplex, který kdy některá z českých nebo slovenských zahrad otevřela. Lidé mohou pozorovat slony ve výbězích i v samotném pavilonu. Na hrochy se jim pak naskytne pohled pod vodou.

Pražská zoo, která je příspěvkovou organizací města, od roku 1989 proinvestovala minimálně 1,16 miliardy korun. Některé údaje o nákladech na stavby a opravy ale není možné dohledat. Jde především o investice před rokem 2002, kdy většinu dokumentů odnesla ničivá povodeň. Konečné výdaje tak patrně budou mnohem vyšší.

V příštích pěti letech chce zoo investovat zhruba 472 milionů korun, z toho Praha zaplatí kolem sta milionů korun, zbytek bude zahrada financovat sama.

Nejvíce peněz půjde na přestavbu pavilonu savců, vyžádá si bezmála na 250 milionů korun. Velkou investicí bude také pavilon velemloků a expozice severských zvířat.

 

Právě se děje

před 49 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy