V Praze se sjedou wikipedisté na společné konferenci

Domácí Domácí
27. 11. 2013 11:14
Přednášky a diskuze budou probíhat v budově Přírodovědecké fakulty UK na Albertově.
Wikikonference 2012
Wikikonference 2012 | Foto: Stanislav Jelen, Wikimedia

Praha - V budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se v sobotu uskuteční již pátý ročník české wikikonference. Jedná se o setkání všech milovníků známé internetové encyklopedie Wikipedia.

Přednášky a diskuze se budou zabývat například využitím Wikipedie v televizních a rozhlasových médií, nebo novým projektem Wikidata, který se zabývá strojovým zpracováním encyklopedických dat.

Mezi přednášejícími se představí také vedoucí Studia nových médií na Filosofické fakultě Josef Šlérka.

"Soudě podle počtu registrovaných návštěvníků to bude historicky největší akce v dějinách české Wikipedie," říká Michal Reiter, předseda sdružení Wikimedia Česká republika, které setkání organizuje.

Organizátoři očekávají kromě účasti wikipedistů také zástupce mnoha českých institucí. Mezi ně patří zejména učitelé středních a vysokých škol, kteří se zapojili do projektu Studenti píši Wikipedii.

"V posledních dvou letech jsme udělali velký krok kupředu ve spolupráci s vysokými školami. Náš projekt Studenti píší Wikipedii odstartoval právě na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy," řekl člen sdružení Wikimedia Vojtěch Dostál

V rámci konference budou oceněni také vítězové soutěží Dne finanční gramotnosti a Wiki miluje památky. V rámci druhého zmiňovaného projektu soutěžící mapují kulturní a historické památky a letos odeslali do soutěže téměř 6 a půl tisíce fotek.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy