Stavba čističky se znovu odkládá, TOP 09 chce posudek

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
11. 6. 2013 16:55
Pražští radní za TOP 09 neschválili výstavbu nové čističky na Císařském ostrově
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Radní za TOP 09 neschválili začátek výstavby nové čistírny odpadních vod na Císařském ostrově.

Radní projednávání zastavili kvůli tomu, že si chtějí nechat vypracovat právní posudky, zda je jejich postup správný.

Podle zastupujícího primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) je sice třeba začít jednat, ale správnost postupu po právní stránce má přednost.

Na možné problémy upozornilo v pondělí grémium pražské ODS. "Pokud dojde ke schválení materiálu, Rada hl. m. Prahy se opětovně vystavuje hrozbě trestního stíhání, protože by mohla způsobit městu reálnou škodu," píše se v usnesení strany.

Podle ODS má v červenci Praha obdržet posudek na alternativní způsob financování čistírny a TOP 09 by na něj měla počkat, protože může být pro městskou kasu výhodnější.

První etapa přestavby zastaralé čistírny Prahu přijde na 5,8 miliardy korun. Podle návrhu, jehož projednávání v úterý rada přerušila, chce město část peněz financovat z vlastního rozpočtu, část ze zvýšení vodného a stočného.

Pokud právní posudky dopadnou ve prospěch Prahy, je plán na financování čističky následující: z vlastního rozpočtu chce Praha na čističku v letech 2013 až 2017 dát 3,5 miliardy. Většina peněz by do stavby měla plynout až od roku 2015, dříve totiž Praha volné peníze mít nebude.

"Nedá se předpokládat v letech 2013-2014 významné zapojení rozpočtových zdrojů města vzhledem k probíhajícím velkým infrastrukturním investicím typu městský okruh či prodloužení trasy metra A. V úvahu musí být vzaty i další investiční potřeby jak HMP, tak dopravního podniku," píše se v tisku.

2,3 miliardy plánuje Praha získat na pronájmu vodovodní sítě firmě Veolia (PVS). V letošním roce Praha získá na nájemném jen 260 milionů, v příštích letech by chtěla už 500 milionů.

To by ale znamenalo zdražení vodného a stočného. Z materiálu není zcela jasné, zda by se cena zvedala pouze o inflaci, nebo by stoupl i poplatek jako takový. Samotná inflace by ovšem nájemné téměř o polovinu nezvedla.

V druhém případě by vznikl konflikt mezi TOP 09 a jejím případným koaličním partnerem ČSSD. Ta totiž odmítá zdražování poplatků pro občany.

"Jedna z našich podmínek je nezvyšování vodného a stočného více než o inflaci. Na druhou stranu chceme dořešit přestavbu čističky," uvedl šéf zastupitelského klubu ČSSD Miroslav Poche. Poplatek se naposledy zvyšoval letos o 11,07 %. Jeden metr krychlový bez DPH přijde na 64,65 koruny.

Napjatý rozpočet

Počítat s novou velkou investicí je vzhledem ke stavu pražského rozpočtu značně riskantní. Rozpočet paralyzují tři dopravní investice, kvůli kterým hlavní město dluží miliardy korun. I v případě, že se v příštích dvou letech podaří doplatit Blanku, zůstane Praze na krku miliardový dluh za tramvaje a nedostavěný městský okruh.

Pokud by se peníze na čističku nenašly v rozpočtu nebo v kapsách občanů, musela by si Praha opět půjčit. V tuto chvíli už hlavní město dluží kolem 35 miliard. "I když dluhová služba HMP stále obsahuje možnost dalšího zvýšení zadlužení města, jednalo by se o hraniční možnost," přiznávají v materiálu i sami radní.

Praha na stavbu původně chtěla získat peníze z Evropské unie, ta ale nakonec odmítla přispět. Vadí jí dlouhá a nevýhodná smlouva, kterou Praha uzavřela právě se společností Veolia. Hlavní město musí čističku zmodernizovat do roku 2017, jinak jí ze strany EU hrozí sankce.

Občanským ani sociálním demokratům se nelíbí, že takto důležitý materiál chtěla narychlo schvalovat rada v neúplném složení. Radu města nyní tvoří pouze šest zástupců za TOP 09, radní za ODS byli odvoláni. Zásadní rozhodnutí navíc přichází v době, kdy Praha nemá primátora a musí řešit následky povodní z minulého týdne.

 

Právě se děje

Další zprávy