Stavba čističky se znovu odkládá, TOP 09 chce posudek

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
11. 6. 2013 16:55
Pražští radní za TOP 09 neschválili výstavbu nové čističky na Císařském ostrově
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Radní za TOP 09 neschválili začátek výstavby nové čistírny odpadních vod na Císařském ostrově.

Radní projednávání zastavili kvůli tomu, že si chtějí nechat vypracovat právní posudky, zda je jejich postup správný.

Podle zastupujícího primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) je sice třeba začít jednat, ale správnost postupu po právní stránce má přednost.

Na možné problémy upozornilo v pondělí grémium pražské ODS. "Pokud dojde ke schválení materiálu, Rada hl. m. Prahy se opětovně vystavuje hrozbě trestního stíhání, protože by mohla způsobit městu reálnou škodu," píše se v usnesení strany.

Podle ODS má v červenci Praha obdržet posudek na alternativní způsob financování čistírny a TOP 09 by na něj měla počkat, protože může být pro městskou kasu výhodnější.

První etapa přestavby zastaralé čistírny Prahu přijde na 5,8 miliardy korun. Podle návrhu, jehož projednávání v úterý rada přerušila, chce město část peněz financovat z vlastního rozpočtu, část ze zvýšení vodného a stočného.

Pokud právní posudky dopadnou ve prospěch Prahy, je plán na financování čističky následující: z vlastního rozpočtu chce Praha na čističku v letech 2013 až 2017 dát 3,5 miliardy. Většina peněz by do stavby měla plynout až od roku 2015, dříve totiž Praha volné peníze mít nebude.

"Nedá se předpokládat v letech 2013-2014 významné zapojení rozpočtových zdrojů města vzhledem k probíhajícím velkým infrastrukturním investicím typu městský okruh či prodloužení trasy metra A. V úvahu musí být vzaty i další investiční potřeby jak HMP, tak dopravního podniku," píše se v tisku.

2,3 miliardy plánuje Praha získat na pronájmu vodovodní sítě firmě Veolia (PVS). V letošním roce Praha získá na nájemném jen 260 milionů, v příštích letech by chtěla už 500 milionů.

To by ale znamenalo zdražení vodného a stočného. Z materiálu není zcela jasné, zda by se cena zvedala pouze o inflaci, nebo by stoupl i poplatek jako takový. Samotná inflace by ovšem nájemné téměř o polovinu nezvedla.

V druhém případě by vznikl konflikt mezi TOP 09 a jejím případným koaličním partnerem ČSSD. Ta totiž odmítá zdražování poplatků pro občany.

"Jedna z našich podmínek je nezvyšování vodného a stočného více než o inflaci. Na druhou stranu chceme dořešit přestavbu čističky," uvedl šéf zastupitelského klubu ČSSD Miroslav Poche. Poplatek se naposledy zvyšoval letos o 11,07 %. Jeden metr krychlový bez DPH přijde na 64,65 koruny.

Napjatý rozpočet

Počítat s novou velkou investicí je vzhledem ke stavu pražského rozpočtu značně riskantní. Rozpočet paralyzují tři dopravní investice, kvůli kterým hlavní město dluží miliardy korun. I v případě, že se v příštích dvou letech podaří doplatit Blanku, zůstane Praze na krku miliardový dluh za tramvaje a nedostavěný městský okruh.

Pokud by se peníze na čističku nenašly v rozpočtu nebo v kapsách občanů, musela by si Praha opět půjčit. V tuto chvíli už hlavní město dluží kolem 35 miliard. "I když dluhová služba HMP stále obsahuje možnost dalšího zvýšení zadlužení města, jednalo by se o hraniční možnost," přiznávají v materiálu i sami radní.

Praha na stavbu původně chtěla získat peníze z Evropské unie, ta ale nakonec odmítla přispět. Vadí jí dlouhá a nevýhodná smlouva, kterou Praha uzavřela právě se společností Veolia. Hlavní město musí čističku zmodernizovat do roku 2017, jinak jí ze strany EU hrozí sankce.

Občanským ani sociálním demokratům se nelíbí, že takto důležitý materiál chtěla narychlo schvalovat rada v neúplném složení. Radu města nyní tvoří pouze šest zástupců za TOP 09, radní za ODS byli odvoláni. Zásadní rozhodnutí navíc přichází v době, kdy Praha nemá primátora a musí řešit následky povodní z minulého týdne.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy