Sebevrazi budou mít pomník, lampu pod Nuselským mostem

Radek Wohlmuth
27. 5. 2011 12:13
Tvůrcem monumentu je Krištof Kintera, spoluator provokativního díla Entropa
Foto: Aktuálně.cz

Praha - V týdnu od 6. června bude pod Nuselským mostem nedaleko prvního pilíře na vinohradské straně odhalen zvláštní objekt. Lampa pouličního osvětlení, proti všem pravidlům logiky v ladné křivce obrácena vzhůru k nebi.

Lampa sebevrahů. Pomník.

Autorem nezvyklého díla - nazvaného Z vlastního rozhodnutí / My Choice - je Krištof Kintera, který učí sochu na pražské VŠUP a v poslední době na sebe asi nejvíc upozornil spoluprací s Davidem Černým při projektu Entropa.

"Světlo" pomníku bude symbolicky zářit směrem k místům, odkud za více než třicet let skočilo odhadem přes dvě stě lidí, aby ukončili svůj život.

"Socha" z lampy není v Kinterově tvorbě ojedinělá, ale tahle bude mít vždycky mimořádný význam.

Vizualizace: Lampa sebevrahů

"První skica lampy ohnuté namísto k zemi ke hvězdám bude tuším tak z roku 2005. Pochází z takového mého "lampového období". Zůstávala celou dobu v šuplíku. Nevěděl jsem, jak a při jaké příležitosti ji dostat do veřejného prostoru. Až postupem času, když jsem přemýšlel nad tím, že by na místě pod Nuselákem mělo vzniknout něco, co by připomínalo fakt, že zde z vlastního rozhodnutí zahynulo obrovské množství lidí, mi došlo, že nemusím nic nového vymýšlet, že ta lampa už to v sobě má. Asi je i dobře, že jsem nic nevymýšlel," uvedl autor objektu.

Kintera spolu s kolegou dokázal záměr obhájit i před radnicí Prahy 2. Pomník nakonec prošel radou zastupitelstva.

"Neznám snad nikoho, kdo by neznal někoho, kdo spáchal sebevraždu. Čili sebevražda je velmi častým jevem, který zjevně patří k životu," řekl Kintěra: "Na druhou stranu to není pomník. Není to památník. Je to memento mori. Žánr sám o sobě. Který ovšem nebývá často v ulicích. Nic okázalého. Na sloupu bude přinýtována drobná cedulka: Memento mori - těm, kteří si v těchto místech vzali život."

Celý rozhovor s Krištofem Kinterou si můžete přečíct ZDE.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy