Prostitutek ve výloze se Praha 1 zbavila protizákonně

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 10. 2012 17:46
Neskrývaná nabídka erotiky nemá v Praze místo, ale zákony se musí dodržovat, říká primátor
Nevěstinec v pražské ulici Ve Smečkách
Nevěstinec v pražské ulici Ve Smečkách | Foto: MČ Praha 1

Praha - Stavební úřad Prahy 1 nařídil vyklizení budovy nevěstince v ulici Ve Smečkách protizákonně. Magistrát na základě odvolání jeho rozhodnutí zrušil. Uvedla to ředitelka stavebního úřadu magistrátu Ivana Jakoubková. Praha 1 s rozhodnutím nesouhlasí.

Co bude v domě dál, není jasné, provozovatel nevěstince sice deklaroval zájem ho obnovit, majitel domu s tím ale podle dřívějších informací České televize už nepočítá.

Nevěstinec zahájil provoz počátkem května. Na erotické služby lákal spoře oděnými dívkami ve výlohách. Praha 1 tomu chtěla zabránit, proto nařídila okamžité vyklizení budovy a provedení nutných zabezpečovacích prací.

Podle nadřízeného stavebního úřadu ale úředníci Prahy 1 vydali rozhodnutí, ke kterému neměli kompetence. "Nařízení o vyklizení nevěstince jsme museli zrušit, protože pro vyklizení stavby nebyly splněny stavebním zákonem požadované podmínky," řekla Jakoubková. V rozhodnutí podle ní navíc byly právní vady.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) označil stanovisko vydané magistrátem za účelové. "Nedomnívám se, že to rozhodnutí, které vydal odbor výstavby, bylo vydáno se souhlasem nejvyšší politické reprezentace," řekl ve středu na dotaz novinářů. "Já doufám, že zváží svá pochybení ... a že dojde k revokaci," uvedl.

Svoboda:  Zcela chápu Prahu 1, zákony se ale musí dodržovat

"K ulici ve Smečkách musím říci, že se mi její současná podoba vůbec nelíbí a naprosto chápu snahu Prahy 1 i místních obyvatel udělat vše pro to, aby problémy s již naprosto neskrývanou nabídkou erotiky dále nerostly a lidé tady mohli normálně žít," říká ke kauze pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Zároveň však dodává, že hlavní město Praha musí dodržovat zákony, a pokud magistrát jako odvolací instance najde chybu v rozhodnutí úřadu Prahy 1, musí toto rozhodnutí zrušit.

"Nic to nemění na mém názoru, že takováto nabídka erotiky nemá v centru Prahy místo. Proto magistrát vede s provozovatelem správní řízení a připravujeme návrh zákona regulujícího prostituci. Druhou stránkou mince je, že prostituce se úplně nedokázala zbavit žádná společnost a každý racionální krok, který má mít šanci uspět, s tím musí do jisté míry počítat," dodává Svoboda. 

Majitel nevěstince: Zažaluju Prahu 1 o 50 milionů Kč

Dům Ve Smečkách patří společnosti GLADERIOS, SE, na kterou je uvalena exekuce. Česká televize už dříve uvedla, že by v prostorách, kde byl dřív nevěstinec, měl být obchod. Starosta tomu ale podle vlastních slov nevěří, označil to za "úsměvné". Radnice podle něj s majitelem nekomunikuje. Další postup zvolí až podle toho, co majitel v domě vybuduje.

"Zvážím možnost podání trestního oznámení a samozřejmě budu žalovat městskou část Praha 1 za zmařenou investici o cca 50 milionů korun. Jsem ovšem velmi rád, že jsme vyhráli již v prvním kole odvolání, a tudíž budeme moci co nejdříve otevřít znovu," sdělil Marek Postler, jednatel společnosti Chilicake, která nevěstinec provozovala.

V Česku neexistuje zákon o regulaci prostituce. Praha návrh zákona nyní připravuje. K pražským zastupitelům by se mohl dostat letos na podzim. Poté by jej ale ještě musel schválit parlament a podepsat prezident.

 

Právě se děje

Další zprávy