Přísnější trest pro popeláře s mačetou: Odsedí si 16 let

ČTK ČTK
3. 2. 2015 13:53
Někdejší juniorský reprezentant ČR v judu svému spolubydlícímu trvale zhyzdil obličej a vážně poranil ruku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Za pokus o vraždu spolubydlícího mačetou si popelář Petr Zvonař odpyká ve vězení 16 let. Původní trest mu o dva roky zpřísnil odvolací Vrchní soud v Praze. Verdikt je pravomocný.

Někdejší juniorský reprezentant ČR v judu Zvonař útočil sečnou zbraní na ulici v Praze 4. Spolubydlícímu trvale zhyzdil obličej a vážně poranil ruku.

Incident se stal loni 5. března před desátou hodinou večerní na travnatém pásu v Jihlavské ulici. Opilý Zvonař a jeho známý se nejdřív pohádali a potom za přítomnosti dalších kumpánů poprali. Zvonař pak vytáhl mačetu o délce čepele 45 centimetrů, kterou do té doby schovával pod oblečením.

"Musel vědět, že opakovaným razantním útokem mačetou do hlavy může způsobit smrt, a tuto způsobit chtěl. Zaútočil, když poškozený místo opouštěl, a kdy tedy obžalovanému nehrozilo žádné nebezpečí. Byl to útok zákeřný a nečekaný," uvedla předsedkyně odvolacího senátu Jaroslava Maternová.

Na rozdíl od prvoinstančního soudu dospěla k závěru, že nedokonaná vražda byla spáchána zvlášť trýznivým způsobem. Napadený byl po celou dobu při vědomí, podle znalce prožíval mučivé útrapy a uvědomoval si bezprostřední ohrožení svého života.

Zvonař spolubydlícího napadl zezadu, po několika úderech mačetou do zad a boku mu začal údery směřovat na hlavu. V oblasti temene a týla mu tak způsobil hluboké rány. Poté muže srazil na zem, kde do něj kopal a snažil se jej seknout do obličeje. To se mu dvakrát podařilo, na levé tváři mu zanechal rány dlouhé 17 a 16 centimetrů. Zároveň mu posekal ruku, kterou si napadený kryl hlavu.

Fatálnímu následku zabránil svědek, jenž se vyklonil z okna a zakřičel na útočníka, že přivolá policii. Přihlížející Zvonařovi známí pak mezi muže skočili a jeden z nich vykopl Zvonařovi mačetu z ruky.

Dvaatřicetiletý obžalovaný se v úterý dožadoval toho, aby soud jeho počínání vyhodnotil nikoliv jako pokus o vraždu, ale jako pokus o zabití ve strachu a úleku. Hájil se tím, že útok vyprovokoval spolubydlící a on se pouze bránil napadení. Domníval se prý, že na něj známý vytáhne nůž. "Mrzí mě to, byl jsem opilej a bál jsem se. Nebudu se vymlouvat, že se nic nestalo. Stalo se," řekl odvolacímu senátu.

Za obdobný útok dostal Zvonař v minulosti podmíněný trest, další podmínku si vysloužil za veřejné projevy sympatií k nacistickému hnutí. Zvonařovu inklinaci ke krajní pravici jeho právník popíral argumentem, že Zvonař byl ve vazbě na jedné cele s mužem vietnamské národnosti a vycházeli spolu dobře.

Osmatřicetiletého poškozeného trestní soudy odkázaly s nárokem na náhradu škody na občanskoprávní řízení.

 

Právě se děje

Další zprávy