Pražská zoo slaví, nejstarší gorilí samice je březí

Domácí Domácí
1. 11. 2012 12:29
Narození potomka zahrada očekává na začátku příštího roku, bojí se ale komplikací
Gorilí samice Kamba z pražské zoo je březí. Narození potomka zahrada očekává na začátku příštího roku.
Gorilí samice Kamba z pražské zoo je březí. Narození potomka zahrada očekává na začátku příštího roku. | Foto: Khalil Baalbaki, ZOO Praha

Praha - Kamba, nejstarší gorilí samice v pražské zoo, je březí.

Narození potomka zahrada očekává na začátku příštího roku. Už teď ale upozorňuje, že vzhledem ke stáří samice by mohl být porod značně komplikovaný.

"Abychom dokázali řešit případné komplikace během Kambina porodu, bude neustále připraven tým veterinárních i humánních lékařů a v zázemí pavilonu vybudujeme improvizovaný operační sál," říká k přípravám na porod ředitel zoo Miroslav Bobek.

Kamba nadále zůstává se skupinou, chovatelé věnují jejímu chování zvýšenou pozornost. Oddělení od zbytku rodiny by podle zoo pro ni znamenalo velký stres.

Zabřeznutí samice je pro pražskou zoo překvapením. "Kamba už v minulých letech necyklovala a pravděpodobnost, že by se mohla dočkat vlastního potomka, byla pokládána za nulovou," uvedl Michal Šťastný z tiskového oddělení zoo.

Gorilí samice, které rodí okolo 40. roku, nejsou výjimečné. "V posledních pěti letech sleduje Světová plemenná kniha sedm takových," dodal Šťastný.

Kamba se narodila na počátku 70. let v kamerunských deštných lesích. První příležitost mít vlastní mládě však dostala až po příchodu do pražské zoo v roce 2005. Skutečně zde zabřezla, ale mládě při porodu v dubnu 2007 zahynulo.

Kambu tehdy museli uspat a při té příležitosti se objevily další komplikace - myom a srdeční problémy. Kvůli nim málem sama přišla o život.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Členové představenstva Key Ivestment půjdou na čtyři a pět let do vězení

Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára Fenstererová půjdou na pět a čtyři roky do vězení. Tresty jim v pondělí potvrdil odvolací soud. Někdejší manažer firmy v letech 2004 až 2011 podle soudu vědomě nakupoval vysoce rizikové cenné papíry, které nebyly veřejně obchodovatelné a po krachu firmy KI byly bezcenné. Žena na společnost nedostatečně dohlížela. Dvojice způsobila klientům škodu v řádu stamilionů korun.

Odvolací senát uznal bývalé členy představenstva KI vinnými z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Oba vinu odmítají. Brzkovský dnes novinářům řekl, že pouze udělal špatná obchodní rozhodnutí. "Těch pochybení tam byla celá řada, ale žádná z nich nedosáhla úrovně trestného činu," prohlásil. Dodal, že činy rozhodně nespáchal úmyslně.

Čtyřleté vězení pro Fenstererovou pak Brzkovský označil vzhledem k tomu, že má dvě děti, za likvidační. Žena podle něj sehrála v případu podobnou úlohu jako manažerka Alena Šťastná, kterou prvoinstanční soud zprostil obžaloby. Státní zastupitelství se proti tomu neodvolalo, a její osvobození tak již nabylo právní moci. Fenstererová se odvolacího řízení nezúčastnila, požádala o konání v nepřítomnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy