Pražská zoo pošle britské královně mladé pelikány

ČTK ČTK
28. 11. 2012 13:15
V minulosti poslala pražská zoologická zahrada do Londýna již šest těchto ptáků
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Pražská zoologická zahrada věnuje britské královně Alžbětě II. trojici mláďat pelikána bílého, která se v zoo vylíhla letos na jaře.

Informoval o tom Michal Šťastný z tiskového oddělení zahrady. V minulosti podle něj poslala Zoo Praha do Londýna již šest těchto ptáků.

"Spolupráce s královským palácem je pro nás samozřejmě velkou ctí, a to tím spíše, že už má svou tradici," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

"Od poloviny devadesátých let těšilo britskou královnu i miliony turistů, kteří Londýn navštívili, už šest pražských pelikánů," dodal.

Dvě samičky a jeden samec, kteří nyní poputují do Londýna, se podle Šťastného vylíhli v dubnu a červenci v pražské zoologické zahradě. Jsou to sourozenci. Jejich rodiče se vylíhli také v českém hlavním městě, v roce 1991. Byli druhým a třetím mládětem, která se v Zoo Praha historicky podařilo odchovat.

Pelikáni bílí patří do řádu veslonohých. Jejich nohy jsou uzpůsobené pro plavání a mají tvar připomínající veslo. Ptáci jsou známí svým zvláštním zobákem - obrovitý kožovitý vak pod dolní čelistí slouží jako podběrák.

Jakmile pelikán rybu polapí, okamžitě vylije všechnu vodu a rybu rychle polyká. Ve velkém horku pelikán vak vyvěsí a třepe jím, případně jej namáčí, takže funguje jako orgán k regulaci teploty. V době námluv je pelikán bílý světle růžový.

V Zoo Praha se již podařilo odchovat přes 120 mláďat, žijí zde i pelikáni kadeřaví a skvrnozobí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy