Pražané uctili na Vyšehradě památku Karla Čapka

ČTK ČTK
25. 12. 2011 14:10
Setkání u spisovatelova hrobu v den jeho úmrtí se už stalo tradicí

Praha - Kolem stovky Pražanů přišlo na Vyšehradský hřbitov uctít památku jednoho z největších českých spisovatelů a publicistů 20. století Karla Čapka.

Setkání u spisovatelova hrobu v den jeho úmrtí se už stalo tradicí. Pietní vzpomínka začala krátce po 11. hodině, poté co dozněla zvonkohra z chrámu Petra a Pavla. O Čapkovi a jeho díle hovořili spisovatel a publicista Ondřej Neff a jeho žena, herečka Ljuba Krbová.

Vzhledem k vánoční době přednesla Krbová z Čapkova díla apokryf Svatá noc. Neff připomněl ve své vzpomínce na velkého spisovatele úmrtí prvního československého a posledního českého prezidenta Václava Havla, kterému mnozí za života vytýkali idealismus a do protikladu mu dávali pragmatismus jako něco, co se do tohoto života hodí více a nese užitek.

Čapkův pragmatismus na výhody nehledí

Právě Čapek se podle Neffa pragmatismu hodně věnoval. Nechápal ho však vulgárně a účelově jako praxi potvrzenou úspěchem, což dělají někteří dnešní jeho vyznavači.

Zatímco vulgární pragmatik se snaží přizpůsobovat každodenním změnám a urvat nějakou výhodu, Čapkův filozofický pragmatismus na výhody nehledí.

"Čtu svého Čapka tak, že všednost života není hřiště, kde hledáme branky, do kterých bychom mohli vkopnout gól, čtu ho, že je to výzva k slušnému a odpovědnému přístupu k životu, který je ze své podstaty nepateticky všední," uvedl Neff.

Čapkovské pojetí pragmatismu je podle Neffa snadné pochopit, ale nesnadné přijmout jako normu myšlení v každodenním životě. Předpokládá totiž vzdát se krátkodobé účelovosti, a to je nesmírně náročný požadavek. V tom Neff vidí podobnost s Havlem, který jako Čapek byl nositelem poslání a myšlenek.

Pietní akt u Čapkova hrobu pořádá každoročně Společnost bratří Čapků, která existuje od roku 1947. Pečuje o duchovní odkaz Karla Čapka a jeho bratra malíře Josefa Čapka.

Knihy Karla Čapka (1890 až 1938) vycházejí po celém světě. Čapkův tvůrčí záběr byl široký - od poezie přes publicistiku, prózu, drama, cestopisy, pohádky až k politickým a filozofickým úvahám. Jeho nový výraz "robot" se ujal po celém světě.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy