Praha má jasno: Hummery strážníků dá policii a hasičům

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
15. 5. 2013 16:33
Vznášedlo dostane speciální záchranný útvar hasičů
Tři hummery se z garáží strážníků přestěhují k policii a hasičům.
Tři hummery se z garáží strážníků přestěhují k policii a hasičům. | Foto: Fotoarchiv MP

Praha - Hummery a vznášedlo pražských strážníků zdarma dostane státní policie a hasiči. Pražská městská policie se tím zbavuje techniky za 8,4 milionu korun.

"Dva hummery si vezme státní policie, jeden dostanou hasiči," řekl deníku Aktuálně.cz primátor Bohuslav Svoboda.

Rada města by podle mluvčí magistrátu Terezy Králové měla návrh dostat na stůl do konce května.

Konkrétně vozy, které městskou policii přišly na 3,3 milionu korun, poputují na policejní prezidium, krajské policejní ředitelství Středočeského kraje a Hasičský záchranný sbor hlavního města.

"Vůz bude sloužit veliteli směny při zásahu přímo na místě. Zasahujeme i ve složitém terénu, proto se nám bude hodit pohon na všechna čtyři kola," uvedla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Návrh bezúplatného převodu

  • 100 ks  záchranářských nožů: Krajské ředitelství Policie hl. m. Prahy
  • 3 vozidla Hummer: Policejní prezidium (1 ks), Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy (1 ks), Krajské ředitelství Policie Středočeského kraje (1 ks)
  • Vznášedlo: Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru České republiky
  • 5 ks terénních motocyklů:  Policejní prezidium (1 ks), Krajské ředitelství Policie hl. m. Prahy (2 ks), Krajské ředitelství Policie Středočeského kraje (1 ks), Městská policie Jílové u Prahy (1 ks)

Městští policisté ujeli s hummery celkem 264 tisíc kilometrů. Za benzín a údržbu tak utratili během šesti let zhruba 3,4 miliony korun.

Kritizované vozy se kupovaly v době, kdy na městskou policii dohlížel zastupitel Rudolf Blažek (ODS). Ten dnes tvrdí, že hummery nepřišly zase tak draho a mají jen špatnou pověst. Strážníci podle něj i v Praze několik silnějších aut do terénu využijí.

"Pokud nový ředitel řekne, že žádná terénní auta nepotřebuje, pak ať hummery převedou. Ale pokud s nějakými takovými vozy počítá a bude muset místo hummerů koupit nové, tak ten návrh považuji za nerozumný," řekl Blažek.

Vznášedlo poslouží při povodních

Vznášedlo dostane speciální Záchranný útvar hasičů. Strážníci za něj zaplatili 2,2 milionu korun a ani jednou ho nepoužili.
To by se u záchranářů mělo změnit - útvar má celorepublikovou působnost a často zasahuje při záplavách. Pomáhá i při povodních v zahraničí.

"Všechno, co jsme považovali za materiál, pro který nemá Praha využití, se podařilo uplatnit, s výjimkou pistolí," dodal primátor. Strážníci nabízeli dvacet revolverů a téměř dvě stě pistolí v pořizovací hodnotě 2,2 milionu.

Výzbroj je totiž jiná, než jakou mají jiné policejní jednotky. "Nabídku střelných zbraní pražská policie nevyužila vzhledem k tomu, že v nedávné době došlo k celkovému přezbrojení policie, včetně Krajského ředitelství policie hl.m.Prahy. V současné době pražská policie disponuje dostatkem krátkých střelných zbraní prokazatelně novějších," vysvětlila nezájem mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Stovku záchranářských nožů dostane pražská policie. Druhá nabízená stovka má podle informací deníku Aktuálně.cz putovat k hasičům.

Za jeden nůž městská policie zaplatila 2 737 korun, přestože běžná cena v té době přitom byla až o polovinu nižší. Zakázku na dodávku bez výběrového řízení získala zprostředkovatelská firma Xena, která strážníkům dodávala i další výstroj.

Strážníci vznášedlo nepoužili ani jednou. Teď bude sloužit hasičům při záplavách.
Strážníci vznášedlo nepoužili ani jednou. Teď bude sloužit hasičům při záplavách. | Foto: Fotoarchiv MP

Podle jednatele Xeny byla cena vysoká proto, že strážníci požadovali dodat zboží do dvou týdnů. Ještě loni však 900 z celkových 2 220 kusů nožů leželo ve skladu a letos se strážníci dvou stovek zcela zbavují.

"Nože jsou předmětem šetření orgánů činných v trestním řízení. Smlouva s Xenou končí v příštím roce. Předpokládám, že na konci tohoto roku budeme vypisovat výběrové řízení na výstrojní součástky," komentoval to nový šéf strážníků Eduard Šuster.

Závodní motorky

Strážníci se zbaví také pěti motocyklů, z nichž každý stál 210 tisíc korun. Čtyři dostane státní policie, jeden poputuje ke strážníkům v Jílovém u Prahy. Jde o terénní stroje, které městská policie využívala na motocyklové závody.

V letech 2006 až 2010 jeli pražští strážníci na 48 reprezentačních cest, z toho 22krát do zahraničí. Jen za tyto soutěže zaplatila více než 2,2 miliony korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy