Policie obvinila primátora i radní kvůli Opencard

Tereza Krobová Lucie Stuchlíková Tereza Krobová, Lucie Stuchlíková
26. 3. 2013 14:11
Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku

Praha - Policie v úterý obvinila pražské radní kvůli projektu Opencard. Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess. Vybrána byla v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele.

Policisté obvinili deset členů rady, výjimkou je jen radní za ODS Aleksandra Udženija, která při schvalování smlouvy chyběla.

Mezi obviněnými je i Jan Teska, šéf odboru informatiky pražského magistrátu. Potvrdil to deníku Aktuálně.cz, blíže se ale nechtěl k ničemu vyjadřovat.

Podle radní pro informatiku Evy Vorlíčkové bylo obviněno ještě několik lidí z komise, která o zakázce rozhodovala.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) řekl, že proti postupu policie on i ostatní radní podají stížnost. "Chovali jsme se s péčí řádného hospodáře. Zabránili jsme škodě většího rozsahu," řekla k případu Vorlíčková.

Dodala také, že do měsíce předloží řešení, které by Prahu vymanilo ze špatných smluvních vztahů.

"Doufám, že úkony vnesou do celého případu více světla. Je ale paradoxní, že se tak stane ve chvíli, kdy karta funguje levněji a lépe," řekl náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09).

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ani Městské státní zastupitelství v Praze, které má nyní celý případ na starosti, nechtějí sdělovat bližší informace.

Rozhodnutí dostali radní přímo na magistrátu

Radní v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou již převzali z rukou policie obvinění. "Dnes od ranních hodin provádíme na Magistrátu hlavního města Prahy úkony trestního řízení, které je na našem útvaru vedeno od konce října loňského roku v souvislosti s Opencard," řekl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Kdo sedí v pražské radě:

 • Bohuslav Svoboda (ODS) - primátor
 • Tomáš Hudeček (TOP 09) - náměstek primátora
 • Pavel Richter (TOP 09) - náměstek primátora
 • Josef Nosek (ODS) - náměstek primátora
 • Ivan Kabický (ODS) - náměstek primátora
 • Eva Vorlíčková (TOP 09) - radní
 • Radek Lohynský (ODS) - radní
 • Václav Novotný (TOP 09) - radní
 • Lukáš Manhart (TOP 09) - radní
 • Aleksandra Udženija (ODS) - radní
 • Helena Chudomelová (TOP 09) - radní

Rozhodnutí jim policisté přinesli přímo na jednání, které kvůli tomu radní odložili, potvrdil deníku Aktuálně.cz předseda kontrolního výboru Petr Dolínek (ČSSD). Převzali si ho všichni kromě Radka Lohynského (ODS) a Ivana Kabického (ODS), kteří na radě nebyli.

Jednání pak pokračovalo beze změny, podle Dolínka na něm nepadlo o obvinění ani slovo.

Jak již dříve uvedl server Česká pozice, policie se případem zabývala na základě trestního oznámení. Kdo ho podal, není známo.

Zakázku jsme zadat museli, brání se radní

Radní loni v dubnu souhlasili s tím, že město s hlavním dodavatelem opencard, firmou Haguess, uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun.

Již dříve tvrdili, že firmě zakázku zadat museli. Projekt Opencard hájí i Vorlíčková, která  ho má na starosti.

Tvrdí, že byl při jejím nástupu provozován bez smluvního zajištění a bez smluv nebylo možné prodloužit 300 000 karet, kterým končila platnost. Město by se tak muselo vrátit k používání papírových kuponů.

"Tyto vynucené změny jsme nemohli provést vlastními silami ani prostřednictvím jiných firem, protože vinou špatných smluv uzavřených předchozím vedením radnice už v roce 2006, je firma Haguess stále výhradním držitelem licencí a jako jediná může vykonávat údržbu a úpravy software," uvedla Vorlíčková.

I staré smlouvy vyšetřuje policie. "Pokud se prokáže pochybení, tak bývalého vedení a ne naše. My jsme tento problém pouze zdědili," myslí si Vorlíčková.

Rada města se navíc podle radní opírala o stanovisko advokátní kanceláře, která městu tvrdila, že zakázka byla zadána v souladu se zákonem.

TOP 09: Původci korupce jsou nepostižitelní

Za pražské radní se postavilo i předsednictvo TOP 09. To považuje obvinění za kriminalizaci rozhodování demokraticky zvoleného orgánu.

Podle poslankyně Heleny Langšádlové se radní pokoušeli napravit chování svých předchůdců, zatímco původci korupčního chování se zdají být nepostižitelní.

"Nedoporučujeme radním odstupovat a předat vše do rukou osvědčeným kádrům," dodala.

Šéf Útvaru odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta v reakci na prohlášení TOP 09, že jeho detektivové tuto politickou stranu kriminalizují zásahem na pražském magistrátu: „Nekriminalizujeme. Provádíme jen úkony trestního řízení, řídíme se pouze trestním zákoníkem a naprosto striktně pokyny dozorujícího státního zástupce. V žádném případě neděláme nic, co bychom dělat neměli. Za tohle, ale i své lidi ručím a stojím za nimi."

Kartu Opencard vlastní kolem milionu lidí. Slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy.

V počátcích projektu uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Podle některých médií byly zakázky přidělovány stejným firmám napojeným na známé pražské podnikatele.

Kritizovaný projekt stál asi 1,25 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy