Ostrov rostlin nabídne v Praze pohled do tajů přírody

Domácí Domácí
14. 5. 2013 11:01
Návštěvníky Botanické zahrady čeká o víkendu nevšední exkurze do světa rostlin
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Petr Jan Juračka

Praha - Neobvyklý pohled do světa rostlin nabídne Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

V pátek 17. května a v sobotu 18. května se uskuteční "Expedice na Ostrov rostlin", která nabídne jiný než ryze botanický pohled do světa rostlin. Návštěvnici se dozví řadu tajemství o fungování a životě rostlin. 

Prohlídka je součástí Dne fascinace rostlinami. Tento mezinárodní projekt vyhlásila Evropská společnost pro rostlinnou biologii (EPSO).

Cílem projektu je seznamovat veřejnost se světem rostlin a s prací vědců, kteří se jím zabývají.  Do letošního ročníku se přihlásilo 54 zemí z pěti kontinentů.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout skleníky, venkovní expozice v botanických zahradách, nahlédnout do laboratoří vysokých škol a výzkumných ústavů.

Geografové budou číst minulost z letokruhů, chemici se budou zabývat vůní a barvami rostlin a paleontologové budou spolu s návštěvníky pozorovat fosilní rostliny pod lupu a mikroskopem.

Program bude doplněn o časosběrná videa, přednášky a komentované prohlídky. Zahrnuje aktivity pro dospělé, ale i děti, středoškolské studenty či rostliny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy