Ostrov rostlin nabídne v Praze pohled do tajů přírody

Domácí Domácí
14. 5. 2013 11:01
Návštěvníky Botanické zahrady čeká o víkendu nevšední exkurze do světa rostlin
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Petr Jan Juračka

Praha - Neobvyklý pohled do světa rostlin nabídne Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

V pátek 17. května a v sobotu 18. května se uskuteční "Expedice na Ostrov rostlin", která nabídne jiný než ryze botanický pohled do světa rostlin. Návštěvnici se dozví řadu tajemství o fungování a životě rostlin. 

Prohlídka je součástí Dne fascinace rostlinami. Tento mezinárodní projekt vyhlásila Evropská společnost pro rostlinnou biologii (EPSO).

Cílem projektu je seznamovat veřejnost se světem rostlin a s prací vědců, kteří se jím zabývají.  Do letošního ročníku se přihlásilo 54 zemí z pěti kontinentů.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout skleníky, venkovní expozice v botanických zahradách, nahlédnout do laboratoří vysokých škol a výzkumných ústavů.

Geografové budou číst minulost z letokruhů, chemici se budou zabývat vůní a barvami rostlin a paleontologové budou spolu s návštěvníky pozorovat fosilní rostliny pod lupu a mikroskopem.

Program bude doplněn o časosběrná videa, přednášky a komentované prohlídky. Zahrnuje aktivity pro dospělé, ale i děti, středoškolské studenty či rostliny.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy