ODS: Místostarostka Prahy 1 musí skončit, dělala v ABL

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 4. 2011 23:43
ODS vadí, že Pařízková byla v minulosti zaměstnána v bezpečnostní agentuře Víta Bárty
Místostarostka Prahy 1 Jana Pařízková.
Místostarostka Prahy 1 Jana Pařízková. | Foto: Věci veřejné

Praha - Odvolání místostarostky Prahy 1 Jany Pařízkové (VV) chce prosadit opoziční ODS. Občanským demokratům vadí, že byla v minulosti zaměstnána v bezpečnostní agentuře ABL.

Domnívají se také, že manažersky nezvládá svou funkci. Řekl to místopředseda klubu ODS v Praze 1 Richard Bureš.

O osudu Pařízkové by mělo jednat úterní zastupitelstvo. Pařízková odmítá názor, že by se pracovním poměrem v ABL dopustila něčeho špatného. Ve firmě prý pracovala pouze jako socioložka a projektová manažerka.

Zda se bude zastupitelstvo první městské části odvoláním Pařízkové zabývat, není zatím jasné. ODS chce bod navrhnout na program jednání, nemá k tomu ale dostatek hlasů. Pokud se jí to nepodaří, hodlá připomínky vznést alespoň během interpelací.

Návrh ODS na odvolání Pařízkové je pokračováním aféry, kterou odstartoval poslanec Jaroslav Škárka. Bývalý šéf strany a zastupitel Prahy 1 za Věci veřejné uvedl, že ABL v minulosti sledovala například bývalé starosty Petra Hejmu a Filipa Dvořáka (oba ODS). Politický spor o přítomnost lidí spojených s ABL ve státních funkcích vyústil ve vládní krizi.

Bureš Pařízkovou obviňuje, že byla projektovou manažerkou ABL v divizi, která se věnovala sledování politických konkurentů. Pařízková již několikrát popřela, že by se během svého zaměstnání v ABL dopustila něčeho špatného.

Odstoupit proto odmítla, na dva týdny se ale vzdala účasti na rozhodování v radě Prahy 1. Koaliční partneři z TOP 09 a ČSSD tak prý měli dostat prostor k ověření si jejich argumentů. Tato lhůta vyprší na počátku týdne.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) odmítl kvůli kauze vypovědět koaliční smlouvu s Věcmi veřejnými. Informace o propojení Pařízkové s ABL si chce ale prověřit. Řekl, že s rozhodnutím o dalším postupu chce počkat na jednání zastupitelstva, zda na něm nezazní další argumenty.

Nechce ale, aby byla místostarostka hodnocena podle principu kolektivní viny pouze za to, že v ABL pracovala.

ODS dále Pařízkovou viní z manažerského selhání při obsazování volných míst v novém domě s pečovatelskou službou. Byty mohly být podle občanských demokratů obsazeny již dříve, městská část tak podle nich přišla o peníze. Ve funkci by ji měla nahradit zastupitelka Jaroslava Janderová (ODS).

V Praze 1 koalici vytvořily TOP 09, ČSSD a VV. ODS, která městskou část dlouhodobě ovládala, musela po podzimních volbách přejít do opozice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy