Nepoctivé taxikáře má napravit aplikace pro mobily

Domácí Domácí
14. 9. 2010 10:39
Aplikace využívající GPS má cestujícím vypočítat fair cenu za taxi
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nepoctivým taxikářům, které zmiňuje takřka každý turistický průvodce Prahou, by mohla zasadit těžkou nová aplikace pro mobilní telefony.

Díky Virtuálnímu taxametru, který vyvinula česká společnost ET Netera, by si totiž mohl každý ještě během jízdy kontrolovat cenu, a tím pádem také, zda se ho taxikář nechystá okrást, napsaly Hospodářské noviny.

Společnost aplikaci za 1,7 milionu korun nabídla pražskému magistrátu. Radní musí nabídku posoudit, ale například náměstek primátora Rudolf Blažek už se nechal slyšet, že "ten nápad zní skvěle".

Aplikace, která nemá v Evropě obdoby, využívá lokalizace telefonů prostřednictvím systému GPS.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy