"Nejteplejší den v roce" slavily tisíce homosexuálů

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
14. 8. 2011 7:30
Pražský festival sexuálních menšin končí nedělním programem
DJku a umělkyni z Brazílie vysoká účast příjemně překvapila.
DJku a umělkyni z Brazílie vysoká účast příjemně překvapila. | Foto: Jan Langer

Praha - Festival sexuálních menšin Prague Pride končí nedělním programem. Jeho organizátoři zvou na ekumenickou bohoslužbu v Kobylisích, sportovně dětský den v Riegrových sadech nebo na party s názvem Oslav sebe! v klubu Roxy.

Vrchol festivalu, první tuzemský pochod sexuálních menšin, už má česká metropole za sebou. Výzvu oslavit průvodem "nejteplejší den v roce" vyslechlo v sobotu podle odhadů policie i organizátorů asi pět tisíc lidí. Další tisíce přihlížely.

Účast podle hlasů účastníků samotných podpořili negativními výroky i prezident Václav Klaus a jeho vicekancléř Hájek. "Po těch výrocích jsem brečela. Většina z těch, co se takhle vyjadřují, nesahá mému synovi ani po kotníky," řekla Aktuálně.cz matka, která v reakci na Hájkovy projevy přišla potomka a celou Prague Pride podpořit s transparentem "Můj syn není žádný deviant".

Počasí pro teplý den nebylo

Co se však počasí týče, na teplý den to zpočátku nevypadalo. Půl hodiny před tím, než příznivci pětidenního festivalu Prague Pride vyrazili, hrozilo, že silný déšť rozpije jejich masky i transparenty. Nakonec se ale počasí umoudřilo.

Na Náměstí Republiky se lidé začali scházet už před polednem. Organizátoři na webových stránkách vyzývali účastníky, aby oblékli co nejbarevnějších kostýmy. Ti však většinou přišli v civilu. "Je to přece jenom první Pride," vysvětlovali.

Stejný názor měl i ředitel festivalu Czeslaw Walek, který sám přišel v decentním černém saku s malým duhovým odznáčkem. "Nemohli jsme očekávat, že to bude velmi barevné, ale vidíte tady všechny barvy duhy, a to je základ," řekl.

Skupina mladíků se o kostýmy v barvách duhy alespoň pokusila. Každý z nich měl oblečení i vlasy v jedné barvě. Podařilo jsem jim však shormáždit jen žlutou, oranžovou a červenou. "Nejsou trička," vysvětlil jeden z nich.

Průvod vyrazil asi čtvrt hodiny po jedné s Walkem a gay aktivistou Jiřím Hormadou v čele, orámovaný velkou duhou poskládanou z nafukovacích balónků. Mezi pěší se postupně řadily i alegorické vozy a tančícími lidmi na palubě.

Bursík, Jacgues i Dienstbier

Myšlenky organizátorů přišli podpořit i Martin Bursík, Kateřina Jacques, celá v růžovém, nebo Jiří Dienstbier mladší. "Akci jsem podporovala už od začátku. Negativní výroky některých nemá smysl komentovat. Myslím, že v 21. století jsou takové názory sto let za opicemi," řekla dokumentaristka Olga Sommerová s růžovou šálou kolem krku.

Foto: Domácí

Pomalým tempem došli účastníci až na Jungmannovo náměstí, kde na ně čekaly asi čtyři desítky sympatizantů Dělnické strany sociální spravedlnosti. "Hanba!" volali na průvod a nevynechali ani vulgární gesta. Těžkooděncům se však podařilo obě skupiny od sebe oddělit a kromě několika letících PET lahví se protest obešel bez problémů.

Pořadatelé se však konfliktů zpočátku obávali a na webové stránky i do tištěných programů přidali bezpečnostní manuál, v kterém účastníky nabádali, aby řešení případných střetů nechávali na policii. "Nenechte se vyprovokovat," připomínal jeden z organizátorů do mikrofonu po celou dobu akce.

Kolem druhé hodiny dorazil dav na Střelecký ostrov, kde Prague Pride pokračuje hudebním festivalem.

Negativní projevy provázely Pride ještě před jejím začátkem. Nesouhlasně se vyjádřil prezident a jeho vicekancléř Hájek a také personální šéf ministerstva školství Bátora. A mnoho účastníků se shodlo, že právě tyto názory je utvrdily v tom, že mají do průvodu vyrazit.

Nechyběl nahý vicekancléř

Prezident Klaus a Hájek byli svým způsobem v průvodu přítomni hned několikrát. Na dav shlížel transparent s nahým vicekancléřem a prezident s růžovými brýlemi a trikem s nápisem Beach boys se vezl na jenom z alegorických vozů. Tři ženy, které tvoří umělecké uskupení Patá kolona, přišly na pochod s maskami Klause, Hájka a Bátory. "Je smutné, že negativní projevy vzešly právě od politiků. Těmito maskami chceme tyto pány parodovat," vysvětlila jedna z nich.

S protichůdnými názory se pochodu účastnili i stoupenci církve, kteří hlásali, že u homosexuálů neexistuje láska a že gayové se nerodí, ale stanou se jimi. Přítomné však uklidňovali tím, že Bůh je schopen homosexuálům pomoci, aby mohli začít nový a plnohodnotný život.

"Určitě jste rádi, že vaši rodiče nebyli homosexuálové, čiňte pokání dokud je čas," nabádal pro změnu muž s megafonem. Kolemjdoucí mu však většinou věnovali jen pobavené úsměvy.

K několika slovním konfrontacím během pochodu hrdosti došlo, policie však řešila jen dva přestupky a zadržela člověka, který na Mostě Legií vhodil do průvodu dýmovnici. „Až do nočních hodin se bude v ulicích Prahy zdržovat stovka policistů," uvedla po akci policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Organizátoři mají podle ČTK historicky první pražskou Pride za vydařenou a na příští rok plánují další. Doufáme, že příští rok přijde ještě víc lidí, shodují se účastníci. "Byl jsem na pride v Barceloně. Tam má akce úplně jiný rozměr. Do průvodu chodí celé rodiny a s alegorickými vozy vyjedou i politické strany," popsal Vojta, který se Prague Pride zúčastnil s kamarády z Polska a USA. "Třeba se k tomu v Praze v příštích letech přiblížíme," zadoufal.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy