Modlitba jako protest: Před vnitrem se sešlo 300 muslimů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 2. 5. 2014 16:40
Shromážděním chtějí upozornit na týden starý policejní zásah v muslimské modlitebně, podle muslimů i duchovních jiných církví byl zbytečně tvrdý.
Protestní modlitba před ministerstvem vnitra.
Protestní modlitba před ministerstvem vnitra. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zhruba 300 muslimů se v pátek sešlo k modlitbě u budovy ministerstva vnitra na pražské Letné. Protestují tak proti týden starému policejnímu zásahu v muslimské modlitebně. Podle muslimů byl zásah zbytečně tvrdý, stěžovalo si na něj například indonéské velvyslanectví.

Prověřit ho ale chce i ministr vnitra a sama policie. Zásah proti muslimům odmítají také zástupci jiných náboženství v ČR.

Muslimové si za dohledu policistů rozprostřeli modlitební koberečky na písečné ploše za sídlem ministerstva. Jejich shromáždění bylo poklidné. Stranou za muži sedělo i několik desítek zahalených žen s dětmi. Někteří z účastníků třímali papírové transparenty s nápisy "Just for a book" (jen kvůli knize) či "Ne rasismu" nebo s obrázky knihy spoutané řetězem a ostnatým drátem.

Kriminalisté svůj zásah z minulého pátku totiž zdůvodnili zadržením muže podezřelého z toho, že v Česku zajistil vydání a distribuci knihy šířící rasismus.

Snaha muslimy poškodit

"Zazněly citace z koránu a výzva, pokyn k tomu, jak se má muslim vypořádat s tím, když je na něj vyvíjen nějaký nátlak a jakým způsobem má takový nátlak řešit. Byla výzva k tomu, aby byl tento pocítěný nátlak řešen zákonnými prostředky," přiblížil obsah kázání po jeho skončení novinářům předseda Ústředí muslimských obcí Muníb Hasan Alravi.

Je mi líto, že se naše společnost vůči muslimům takto projevila, a myslím si, že by se vedení policie a ministr vnitra měli omluvit.

Joel Ruml, místopředseda Ekumenické rady církví

Za zásahem policie podle něj nebyla konkrétní kniha, jak se uvádí, ale to, že kdosi mohl mít zájem muslimskou komunitu poškodit v očích veřejnosti. Nemyslí si, že by policie hledala třeba nějaké radikální přívržence islámské víry.

Při modlitbě, která trvala zhruba půl hodiny, promluvil i ředitel Islámského centra v Praze Vladimír Sáňka. "Islám respektuje místa určená k uctívání. Mají u nás svou posvátnost," uvedl mimo jiné. Prohlásil také, že islám "vyzývá k diskusi a respektuje názory druhých".

Strach před nárůstem extremismu

Podle některých médií je právě Sáňka pětapadesátiletým Čechem, kterého policie po akci v modlitebnách obvinila z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Sáňka to v pátek na dotaz novinářů odmítl potvrdit, zároveň však tuto informaci ani nevyvrátil. "Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování to vůbec nebudu komentovat," řekl. Obviněnému muži hrozí až deset let vězení.

Foto: Aktuálně.cz

Muníb Hasan Alravi rozdával před modlitbou tištěné prohlášení, v němž policejní zásah odsoudil a vyjádřil rozhořčení nad tím, jakým způsobem byl veden. "Varujeme před nárůstem extremismu a protimuslimských nálad, které může takové počínání (policie) způsobit," napsal.

Muslimové jsou podle něj znepokojeni "vlnou islamofobních komentářů", které se prý po policejním zásahu objevily.

Ukázat, jak modlitba vypadá

Alravi se obává toho, že hrozí i přímé ohrožení příslušníků muslimské menšiny v Česku. Před setkáním řekl, že cílem shromáždění je ukázat případným kolemjdoucím, jak páteční modlitba v mešitě vypadá a jak vypadala i v den, kdy na ni vtrhla policie.

Zvolením místa poblíž sídla ministerstva vnitra navíc muslimové chtějí poklidnou cestou poukázat na to, že zásah byl podle nich neadekvátní.

Foto: Ludvík Hradilek

Představitel muslimské komunity v Česku se domnívá, že za incidentem mohou stát snahy některých skupin - například lidí, kteří islámskou víru opustili - poškodit muslimy v očích širší veřejnosti.

Kvůli knize padlo trestní oznámení

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) vnikli minulý pátek do objektů Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě. Zadrželi desítky lidí včetně několika indonéských diplomatů.

Po zásahu obvinili pětapadesátiletého Čecha z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Obviněný je z Prahy, hrozí mu až deset let vězení. Muž je podezřelý, že v Česku zajistil vydání a distribuci knihy šířící rasismus.

Muslimové byli při policejní akci shromážděni k pravidelné páteční modlitbě, která pro ně má zvláštní význam. Podle přítomných policisté všem poručili, aby si lehli obličejem k zemi a mířili na ně zbraněmi. Na místě je drželi až několik hodin.

Podle informací médií mohl zásah souviset s knihou Základy tauhídu - Islámský koncept Boha. Bývalý muslim Lukáš Lhoťan uvedl, že jsou v ní extrémní muslimské názory, nedávno kvůli knize podal trestní oznámení.

Zásah odsoudily i ostatní církve

Policejní zásah v muslimské modlitebně odsuzují také příslušníci jiných náboženských skupin v Česku.

Místopředseda Ekumenické rady církví Joel Ruml míní, že policie měla jiné možnosti než zasahovat během bohoslužby. "Je mi líto, že se naše společnost vůči muslimům takto projevila, a myslím si, že by se vedení policie a ministr vnitra měli omluvit," řekl Ruml. Při bohoslužebném shromáždění jakékoli náboženské skupiny nebo církve podle něj stát musí respektovat jistou intimitu.

Kněz a teolog Tomáš Halík policejní zásah v čase modlitby označil za hřích. "Díky neobeznámenosti či brutalitě moci tohle nebrali v potaz. Pokud se jednalo o knížku, má policie dostatek prostředků, aby zajistila důkazy a zasáhla přiměřeně," vysvětlil.

Foto: Ludvík Hradilek

Tomáš Kraus z Federace židovských obcí v ČR řekl, že věří, že páteční zákrok policie není precedens, který by se mohl vztahovat na náboženské svobody v Česku. "Ale nemyslím si to. Od listopadu 1989 stát do náboženských struktur nezasahoval, choval se neutrálně," řekl.

K případu z minulého týdne má podle svých slov málo informací. "Ale pokud už je tam trestní oznámení, může to svědčit o tom, že jsou v té komunitě nějaké problematické jevy, ty se ale vyskytují v každé komunitě, nejen v náboženských společenstvích. Vždycky je ale špatně, když stát zasahuje do náboženských struktur," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy