Miliardový obchod s pražským smetím míří do koše

Martina Machová Martina Machová
24. 11. 2011 15:04
Aktuálně.cz má posudek, podle něhož se rozhoduje o soutěži na svoz odpadu
Kolem primátora lítá jakési smetí.
Kolem primátora lítá jakési smetí. | Foto: Petr Vyoral

Praha - Jedna z nejspornějších zakázek pražského magistrátu a také jedna z pravděpodobných příčin, proč zanikla velká pražská koalice ODS a ČSSD, skončí pravděpodobně bez vítěze.

Znalci, kteří analyzovali nabídky ve veřejné soutěži na svoz komunálního odpadu, totiž shledali nedostatky u nabídek všech tří uchazečů. Dospěli k závěru, že žádný z nich nesplnil zadání.

Redakce Aktuálně.cz má posudek k dispozici.

Všechny tři firmy mají podle podkladů pro posouzení nabídky například chyby ve výpočtech nabídkové ceny, dva zájemci nesplnili podmínky technické kvalifikační předpoklady.

"Přestože žádná z nabídek dle závěrů pracovní skupiny nesplňuje požadavky stanovené v zadávacích podmínkách veřejné zakázky, bylo přesto dle zadání hodnotící komise připraveno následující informativní hodnocení," píše se přesto v dokumentu.

První se umístilo konzorcium Čistá Praha, následováno Sdružením Marius Pedersen Group a A. S. A. - svoz Praha.

O tom, zda skutečně tendr skončí bez vítěze, však rozhodne výběrová komise, kterou podle informací Aktuálně.cz svolal její předseda Josef Pavlík na čtvrteční ráno.

Stalo by se tak krátce před jednáním zastupitelstva, které je svoláno na půl jedenácté dopoledne.

Předraženo, míní primátor

Soutěž kritizovala opozice a jako možný důvod pádu pražské koalice ji během úterý označil i pražský primátor Bohuslav Svoboda. O nabídkách, které magistrátu přišly, přitom hovořil jako o předražených.

Tendr na svoz komunálního odpadu vyhlásil magistrát v červenci a jeho vítěz měl zajišťovat tyto služby dalších deset let.

Praha počítala s hodnotou zakázky 13,2 miliardy korun, nejlevnější nabídka však byla 16,4 miliardy korun bez DPH. Podalo ji sdružení firem Čistá Praha, za nímž stojí tři subjekty: Pražské služby, AVE CZ a Pražská odpadová, a.s.

Poslední ze jmenovaných společností vznikla přitom jen dva týdny před podáním nabídky, jak upozornily Lidové noviny.

Tunel, řekl zastupitel

Opoziční TOP 09 tvrdí, že role Čisté Prahy v celém tendru je posloužit k vyvedení veřejných peněz.

"Pražská odpadová vznikla jen proto, aby se přes ni daly přelévat peníze z tendru," řekl Lidovým novinám zastupitel za TOP 09 Pavel Richter.

Upozornil rovněž, že v Pražských službách má majetkový podíl i finanční skupina Natland, která je opakovaně spojována s pražskými podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem.

V minulosti se zadání tendru měnilo hned dvakrát. Ještě před vypsáním zakázky primátor Svoboda odhalil závažné chyby v zadávací dokumentaci.

Podle právníků totiž podmínky soutěže nahrávaly jedné firmě, konkrétně Pražským službám, ve které má Praha majoritní podíl. Neúspěšné firmy by tak mohly tendr napadnout u antimonopolního úřadu.

Později se zadání měnilo na základě námitek z řad zájemců a pražští radní jim vyšli vstříc.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy