Mají děti zájem o přírodu? Fakulta nabízí tábory zdarma

Domácí Domácí
6. 4. 2012 6:18
Jeden se v létě uskuteční v Praze, další bude pobytový v Horním Poříčí u Strakonic
Tábor na Přírodovědecké fakultě
Tábor na Přírodovědecké fakultě | Foto: Petr Jan Juračka

Praha - Pro nadané a nadšené přírodovědce uspořádá v létě Přírodovědecká fakulta UK zážitkové tábory. A budou zdarma.

Jeden se v červenci uskuteční v Praze, další bude pobytový v Horním Poříčí u Strakonic v srpnu. Oba ve třech turnusech.

Tábory jsou určené všem klukům a holkám ve věku 6-15 let, kteří mají zájem o přírodu a přírodní vědy.

"Zážitkový městský tábor pořádala fakulta už vloni a měl úspěch. Ten mimopražský je letošní novinka," uvedla Alena Ječmíková z Přírodovědecké fakulty. "Umožní dětem nově spojit aktivity volnočasové s aktivitami přírodovědně zaměřenými, kdy na ně každý den čeká něco jiného," dodala.

Místo učeben příroda, ale s ambulantní laboratoří

Během jednoho týdne se táborníci v Praze seznámí se všemi přírodními vědami, jež se na půdě PřF UK studují: s biologií, chemií, geologií i geografií. Vyzkouší si moderně vybavené laboratoře, navštíví muzea.

Na cestě za přírodou je provedou mladí vědci a studenti Přírodovědecké fakulty UK.

Táborníci u Strakonic zase budou sbírat biologické a geologické vzorky pro další pozorování, sázet rostliny, rýžovat zlato v řece Otavě. "Prostředí laboratoří a učeben nahradí živá příroda a její přímé pozorování. Součástí tábora ale bude i ambulantní vědecká laboratoř," přiblížila Ječmíková.

Přihlášky do 9. dubna

Pro děti je podle ní zajištěn program, strava na celý den a pojištění, v případě pobytového tábora i ubytování.

Za tábory rodiče nebudou nic platit. Vznikly díky projektu IPN Podpora technických a přírodovědných oborů, který v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost realizuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Fakulta oficiálně přijímá přihlášky do 9. dubna, menší opozdilci ale dostanou také šanci. Zájemci se mohou hlásit na této adrese.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy