Kupkovy obrazy za 1,5 miliardy korun jsou v Praze

ČTK ČTK
25. 1. 2012 13:00
Při převozu obrazů z letiště nebyla podniknuta žádná zvláštní bezpečnostní opatření

Praha - Ve středu ráno do Prahy přiletěl soubor čtyřiceti obrazů malíře Františka Kupky v hodnotě 1,5 miliardy korun.

Kupkova díla přivezl vládní speciál, v kterém se vracel z návštěvy Spojených států ministr obrany Alexandr Vondra.

Převoz obrazů z kbelského vojenského letiště na Kampu nedoprovázela žádná mimořádná bezpečnostní opatření. Uloženy byly v jediné bedně, podle serveru iHNed.cz ji vezl v kufru osobní vůz Škoda Octavia.

Soubor prací průkopníka abstraktní malby získala pro pražské Museum Kampa sběratelka umění Meda Mládková. Dopoledne je převzali celníci a odpoledne chystá Mládková v muzeu tiskovou konferenci.

Nově získaná díla Mládková koupila od historičky umění Lilli Lonngren Andersové, která působila jako asistentka ředitele newyorského Muzea moderního umění Alfreda Barra.

Jde ve velké míře o práce na papíře, ale i ty jsou v případě Kupky velmi zajímavé, neboť přesahují rozměr běžných studií k dalším dílům. Uvedl to historik umění Karel Srp, který se Kupkovu dílu věnuje. Důležitý je obraz tančící dívky v zahradě z roku 1906, který u malíře vedl k abstraktnímu projevu.

Kupka patří k nejznámějším a nejdražším českým umělcům. Jeho plátno Élévation (Výšky) IV. je doposud nejdražším vydraženým českým dílem na domácích aukcích; před čtyřmi lety bylo prodáno za 22,1 milionu korun bez přirážky.

Kupkův obraz Pohyb je zřejmě i absolutně nejdražším českým dílem prodaným v aukci. Loni v červnu se v Londýně prodal bez aukční přirážky za 1,3 milionu liber, tedy 35,5 milionu korun. Dílo ze sbírky amerického manželského páru Hascoeových našlo anonymního kupce na telefonu při aukci v Sotheby's.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 43 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy