Křtiny podle etikety. Ladislav Špaček pokřtí tučňáka

Domácí Domácí
23. 2. 2012 22:05
"Mladý tučňák zvolí pohodlný domácí oděv v odstínech šedé," sděluje mluvčí pražské ZOO
Dvouměsíční mládě tučňáka Humboldtova ze ZOO Praha
Dvouměsíční mládě tučňáka Humboldtova ze ZOO Praha | Foto: Tomáš Adamec, ZOO Praha

Praha - Mistr etikety Ladislav Špaček pokřtí v sobotu v 11 hodin 137. mládě tučňáka Humboldtova narozeného v Zoo Praha.

Slavnostní program se odehraje u expozice tučňáků.

"Není pochyb, že se ponese ve velice noblesním duchu a bez přešlapů ve společenském chování - kmotrem mláděte se stane guru společenské etikety, pan Ladislav Špaček," sděluje s nadsázkou mluvčí zoologické zahrady Martin Smrček .

Místo fraku pohodlný oděv v odstínech šedé

Mládě vylíhlé 14. prosince 2011 se návštěvníkům ukáže úplně poprvé. "Zatímco dospělí tučňáci se nepochybně dostaví ve slavnostním černém fraku, dá se čekat, že mladý tučňák zvolí pohodlný domácí oděv tučňáčích mláďat v odstínech šedé," dodává ve Špačkově stylu Smrček.

Tučňák Humboldtův je jeden z nejteplomilnějších tučňáků. V přírodě obývá skalnatá prostředí Chile a Peru. Jeho početní stavy poslední dobou dramaticky klesají kvůli úbytku přirozené potravy, znečištění životního prostředí i častým uvíznutím v rybářských sítích. 

"V zoologických zahradách je to náročný chovanec, jehož odchovky ani dnes nejsou běžnou záležitostí," říká mluvčí.¨

Vltava přivítala vzácné zimní hosty

Ptákům bude v ZOO věnována celá sobota. Nadšenci z řad amatérů se již před devátou vydají od hlavní brány směrem k Vltavě na ornitologickou vycházku, vedenou odborníkem ze Zoo Praha.

Především díky tuhým mrazům lze totiž v nedalekém okolí pozorovat nesmírně vzácné zimní hosty, mezi nimiž nechybí rarity jako morčáci velcí a bílí či poláci kaholky. Mnozí z těchto ptáků zaletují do Česka jen zcela výjimečně ze Skandinávie, Grónska či severu Ruska.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy