Dolínek chce kvůli šikaně odvolat ředitele školy. Podle Valachové šlo o výjimečný exces

ČTK Domácí ČTK, Domácí, Klára Galová
Aktualizováno 23. 2. 2016 15:15
Valachová po debatě se studenty Střední průmyslové školy Na Třebešíně oznámila, že ji během diskuse přesvědčili, že šikanu odsuzují. Podle Valachové se jednalo o ojedinělý incident, který se ve škole nebude opakovat. Náměstek primátorky Petr Dolínek v úterý ráno oznámil, že navrhne na nejbližším jednání rady hlavního města odvolání ředitele. Primátorka Krnáčová uvedla, že se o případném odvolání budou bavit na mimořádné radě tento čtvrtek.
Kateřina Valachová
Kateřina Valachová | Foto: Martin Svozílek

Praha - Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) navrhne kvůli šikaně učitelky odvolání řediteleStřední průmyslové školy Na Třebešíně Františka Bártla. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) uvedla, že se o případném odvolání vedení školy budou bavit na mimořádné radě tento čtvrtek. "Bude to určitě jedním z bodů diskuse, proto nevylučuji ani tuto možnost," uvedla primátorka Krnáčová.

Hlavní město Praha je zřizovatel této střední školy. Dosud se zástupci magistrátu vyjadřovali, že případné personální kroky učiní až na základě výsledku vyšetřování. Dolínek se ale vzhledem k okolnostem, které se o případu dozvěděl, rozhodl navrhnout odvolání ředitele okamžitě.

"Existence šikany na SPŠ Na Třebešíně je nezpochybnitelná a v celé záležitosti evidentně selhaly kontrolní mechanismy uvnitř školy, přičemž ředitel školy je za jejich správné fungování osobně odpovědný," řekl Dolínek.

Vyjádřil také přání, aby už byl do jednání rady hlavního města Prahy k dispozici výsledek šetření České školní inspekce. Ta školu prověřuje od začátku minulého týdne. Podle tehdejšího vyjádření náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse není možné závěry očekávat dříve než za měsíc.

Primátorka Krnáčová potvrdila, že se o případném odvolání budou bavit ve čtvrtek na radě hlavního města, a odvolání ředitele nevyloučila. "Bude to určitě jedním z bodů diskuse, proto nevylučuji ani tuto možnost," uvedla primátorka Krnáčová.

Ministryně chce zvýšit právní ochranu škol

Primátorka Prahy Adriana Krnáčová s ministryní školství Kateřinou Valachovou navštívily v úterý Střední průmyslovou školu Na Třebešíně. 

Podle Valachové debata se studenty jasně ukázala, že šikana se v českých školách vyskytuje. "Studenti této školy odsuzují šikanu, řada z nich s ní má zkušenost například ze základní školy. Šikana na našich školách bohužel skutečně existuje," posteskla si ministryně.

Na své facebokové stránce Valachová oznámila, že připraví návrh, jak zvýšit právní ochranu a bezpečí na školách. "Například institutem vykázání případného agresora z místa školy. Budu se inspirovat zahraničními právními úpravami," píše. 

"Věřím, že na této škole se už nikdy šikana opakovat nebude. Tato škola má za sebou velkou tradici a velkou historii. Nikdy se tady nic podobného nestalo. Naopak absolventi školy jsou velmi úspěšní," dodala Valachová.

Podle jednoho ze studentů maturitního ročníku se setkání zúčastnilo několik stovek studentů. Svěřil se se svými obavami z negativního dopadu kauzy na pověst ostatních studentů. "My, co teď maturujeme, se bojíme, abychom v budoucím zaměstnání neměli problémy, aby na nás nekoukali skrz prsty. A také při maturitách, když tady budou učitelé z cizích škol, aby si na nás neukazovali," postěžoval si.

Vyloučení je adekvátní trest

Ministryně v minulosti uvedla, že pokud se prokáže pochybení, vedení školy by mělo skončit. Vedení školy, které odmítá přímou souvislost mezi smrtí učitelky a předchozí šikanou ze strany žáků, rezignaci minimálně do ukončení vyšetřování policie a České školní inspekce nezvažuje.

Pětapadesátiletá učitelka na střední průmyslové škole v Praze 10 byla zřejmě delší dobu šikanována trojicí studentů. V lednu škola studenty potrestala podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela.

Vedení školy připouští, že po zveřejnění dalších videí se záznamem závažnějších forem šikany může být trest pro agresory vyšší. Požádalo pražský magistrát o zahájení správního řízení, které by mohlo vést k jejich vyloučení. Valachová by to pokládala za správné.

"V tuto chvíli těžko můžu říct, že si o tom něco nemyslím. Mohu obecně říct, že jakákoliv nahrávka podobného charakteru ospravedlňuje zcela a po právu vyloučení žáka ze studia," řekla.

Zpřísnění trestů ani zvýšení právní ochrany učitelů není řešením, učitelé jsou ve společnosti málo respektováni, říká ministryně školství Valachová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy