Viktorka dá Plzni 10 milionů, město dalo stamiliony

ČTK ČTK
5. 1. 2012 21:19
Rekonstrukce stadionu vyšla radnici na 360 milionů korun
Rekonstrukce stadionu ve Štruncových sadech přišla na 360 milionů.
Rekonstrukce stadionu ve Štruncových sadech přišla na 360 milionů. | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Desetimilionový dar městu Plzeň, který slíbila v říjnu plzeňská fotbalová FC Viktoria, bude rozdělen napůl na kulturu a sport.

Pět milionů korun půjde v příštích třech letech na festival Smetanovské dny, stejná suma pak na podporu mládežnických sportů ve městě. Obojí formou grantů, které bude schvalovat jak zastupitelstvo, tak komise, v níž budou také zástupci fotbalového klubu. Po čtvrtečním schválení městskou radou to řekla radní Irena Rottová (ODS).

"Nyní musíme oficiálně dar přijmout prostřednictvím darovací smlouvy, kterou připravuje FC Viktoria. Tento týden by měla být hotová a poté ji dostanou do rukou naši právníci a pak se podepíše," dodala.

Rozdělení na dvě části si podle Rottové přála Viktorka. "V oblasti kultury byl vypsán tříletý grant, kdy peníze budou rozděleny výhradně na Smetanovské dny, na něž se nyní bohužel nenašly peníze," uvedla.

Příští rok a o rok později na ně půjde po 1,5 milionu korun a v roce 2015 dva miliony Kč. Název sportovního grantu a rozdělení peněz se bude teprve schvalovat. Bude to spíše na podporu dětí a mládeže a pro méně výdělečné sporty a tělovýchovné organizace, dodala.

10 milionů radnice dostane, ale 360 dala na opravu stadionu

Letošní dotace sportu, které schvaluje sportovní komise města, byly výrazně seškrtány. "Pět milionů od Viktorky je pro nás tedy značná pomoc," uvedla radní. V minulých letech rozdělovala sportovní komise 12 milionů korun, ale letos je to o 3,5 milionu méně. Jde výhradně o provozní peníze na elektřinu, topení, nájmy a cesty na zápasy.

"Tyto peníze se nebudou rozdělovat prostřednictvím sportovní komise. Speciálně vytvořená skupina určí název grantu a výši částky. Po dohodě s vedením klubu tam bude zástupce Viktorie Plzeň. O první podporu budou moci podle Rottové požádat zájemci velmi brzy.

FC Viktoria Plzeň si účastí v prestižní Lize mistrů vydělala přes 300 milionů korun. V polovině října poděkoval majitel klubu Tomáš Paclík zastupitelům za spolupráci a slíbil, že Plzni věnuje uvedenou sumu na podporu neziskového sportu nebo kultury. Nikoli tedy do dokončované přestavby městského fotbalového stadionu ve Štruncových sadech, která přijde radnici na 360 milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy