Plzeň chce omezit hazard, pro musí být i zastupitelé

ČTK ČTK
18. 4. 2012 14:29
Dokument přesně vyjmenovává místa a čas, v nichž mohou být herny provozovány
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Plzeň - Výraznou regulaci heren v Plzni přinese nová vyhláška o provozování loterií, sázkových a jiných podobných her, kterou v úterý na mimořádném jednání schválili plzeňští radní.

Konečné slovo budou mít příští týden zastupitelé. Dokument přesně vyjmenovává místa a čas, v nichž mohou být herny provozovány.

Návrh vyhlášky vychází ze stanovisek jednotlivých městských obvodů, informovala mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová.

Podle dřívějších rozhodnutí zastupitelstev obvodů se heren zcela vzdají tři ze čtyř velkých městských částí. Hrací automaty dál zůstanou především v centrálním obvodě, kde je jich i nejvíce.

V centrálním obvodě by měly automaty zůstat na téměř sedmi desítkách míst, nyní jsou zhruba na dvojnásobku adres, řekl vedoucí odboru bezpečnosti a prevence kriminality magistrátu Aleš Průša.

Mimo vyhláškou povolených adres by už neměly vznikat žádné nové herny. Provozovny na místech, která nejsou zahrnuta ve výčtu vyhlášky, zaniknou. Ale ne hned.

Stometrový okruh kolem škol

Videoloterijní terminály povolované ministerstvem financí skončí do konce roku 2014, ostatní výherní hrací přístroje o rok dříve. Nejpozději od roku 2015 zcela zmizí herny z obvodů Lochotín, Slovany a Doubravka.

V centrálním obvodu budou muset zaniknout herny ve zhruba stometrovém okruhu kolem škol, uvedl po rozhodnutí zastupitelstva na konci minulého roku starosta centrálního obvodu Jiří Strobach (ODS).

Od roku 2015 zbude v obvodu ze současných zhruba 2000 automatů asi 790 přístrojů. Herny zmizí například z Tylovy, Husovy a z části Kollárovy ulice, Palackého a Klatovské třídy, řekl tehdy.

TOP 09 požadovala úplný zákaz hazardu

Opoziční TOP 09 tvrdě kritizuje toleranci města vůči hazardu a požadovala jeho úplný zákaz. Po městě dokonce rozmístila několik billboardů.

Představitelé některých obvodů ale argumentují i příjmy, které městským částem z provozu hazardu přitékají do rozpočtů. Ročně jsou to desítky milionů korun.

Například v centrální Plzni tvoří příjem z hazardu až pětinu rozpočtu obvodu. "Výnosy z této činnosti jsou důležité například pro investiční záměry a neziskové organizace dostávají z těchto peněz významné dotace," uvedl v prosinci Strobach. Pokud by podle něj obvod zakázal hazard úplně, utrpěla by i zimní údržba a úklid.

Herny zůstanou i v některých menších obvodech

Herny by měly i po přijetí nové vyhlášky zůstat také v některých menších obvodech, a to na jednom místě v Černicích, na dvou místech v Křimicích a na třech místech v Liticích.

Vyhláška u některých heren určuje omezenou provozní dobu. Městská komise bezpečnosti také doporučuje, aby se na budovy heren neumisťovaly světelné poutače na jackpot a další opatření.

Podle Průši ale tato omezení nelze podle zákona zahrnout do vyhlášky a jejich splnění bude záležet na jednání s provozovateli.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy