Ministerstvo potvrdilo akreditaci pro práva v Plzni

ČTK ČTK
12. 7. 2013 14:15
Platí na další čtyři roky, fakulta plánuje přijmout 200 až 250 studentů
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Ministerstvo školství potvrdilo plzeňské právnické fakultě akreditaci na další čtyři roky s možností přijímat nové studenty do pětiletého magisterského programu.

Akreditaci prodloužila 19. června Akreditační komise, ale konečné slovo patří ministerstvu.

Fakulta proto v pátek vyhlásila přijímací řízení, plánuje přijmout 200 až 250 studentů. Uchazeči se mohou ke zkouškám hlásit do 1. září.

Rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová už podle děkana Jana Pauly dostala od ministerstva rozhodnutí a ihned se vzdala práva podat rozklad. Tím rozhodnutí nabylo právní moci, dodal Pauly.

Ten také v pátek podepsal vyhlášení přijímacího řízení. Uchazeči, kteří složili Scio testy, mohou posílat přihlášky hned v pátek. Noví studenti prvního ročníku stihnou zahájit akademický rok standardně, tedy 23. září.

Stávající akreditace měla škole skončit v říjnu. Děkan Jan Pauly již dříve řekl, že kdyby škola novou akreditaci nedostala, bylo by to pro ni likvidační. Už loni totiž do stěžejního magisterského programu nesměli přijímat studenty.

Fakulta, kterou v roce 2009 otřásl skandál s takzvanými rychlostudenty, se podle Akreditační komise zlepšila a splnila stanovené podmínky. Bude ale muset komisi podávat zprávy o tom, jak se zlepšuje.

Práva: nechceme produkovat nezaměstnané studenty

Fakulta slíbila, že zabezpečí silné jádro mladých docentů. Sedm pedagogů už podle  Paulyho zahájilo habilitační řízení, jeden už habilitoval a šest má rozpracované habilitační práce. Smlouvy s profesory a docenty, kteří slíbili nastoupit od září, se staly po verdiktu ministerstva automaticky účinnými.

Dlouhodobě bude fakulta menší, zhruba s 1200 studenty magisterského a bakalářského studia, což je o stovku méně, než má nyní, a o 800 méně než před pěti lety. Více než 250 "magistrů" ročně fakulta v budoucích letech přijímat nebude.

"Nechceme produkovat nezaměstnané studenty. Malou fakultu do 1200 studentů jsme deklarovali i v dlouhodobé strategii Západočeské univerzity. Na takto velkou fakultu bylo deklarováno i personální zabezpečení," uvedla po rozhodnutí Akreditační komise rektorka.

"Po roce a půl nejistot se studenti konečně dočkali rozhodnutí a bude klid na studium na další čtyři roky. Studenti nebudou pod tlakem, zda škola bude pokračovat a zda budou muset hledat náhradní řešení studia v jiných městech," řekl zástupce studentů Michal Volf.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Zástupci vysokých škol nesouhlasí s návrhem výhledu rozpočtu na další roky, nepočítá totiž s přidáním peněz

Zástupci vysokých škol kritizují výhled rozpočtu na roky 2023 a 2024. Aktuální návrh pro vysokoškolské vzdělávání nepočítá na tyto roky s žádným přidáním peněz, ačkoli v souladu s demografickým vývojem se očekává růst počtu studentů. Pokud by v dalších letech nepokračoval současný trend navyšování rozpočtu, mohlo by to vést k poklesu konkurenceschopnosti a kvality vysokých škol. Předsednictvo Rady vysokých škol (RVŠ) to uvedlo v usnesení.

Celkový rozpočet ministerstva školství by se mohl příští rok meziročně zvednout zhruba o 7,8 miliardy korun na 247,5 miliardy korun. Proti letošku by to byl nárůst o 3,2 procenta. Rozpočet na vzdělávání na vysokých školách činí v tomto roce asi 28,4 miliardy korun. Pro příští rok by podle plánu měl být o miliardu korun vyšší. Meziročně by tak jejich rozpočet narostl o 3,5 procenta. Střednědobý výhled na roky 2023 a 2024 ale už další navýšení nepředpokládá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy