Ministerstvo potvrdilo akreditaci pro práva v Plzni

ČTK ČTK
12. 7. 2013 14:15
Platí na další čtyři roky, fakulta plánuje přijmout 200 až 250 studentů
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Ministerstvo školství potvrdilo plzeňské právnické fakultě akreditaci na další čtyři roky s možností přijímat nové studenty do pětiletého magisterského programu.

Akreditaci prodloužila 19. června Akreditační komise, ale konečné slovo patří ministerstvu.

Fakulta proto v pátek vyhlásila přijímací řízení, plánuje přijmout 200 až 250 studentů. Uchazeči se mohou ke zkouškám hlásit do 1. září.

Rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová už podle děkana Jana Pauly dostala od ministerstva rozhodnutí a ihned se vzdala práva podat rozklad. Tím rozhodnutí nabylo právní moci, dodal Pauly.

Ten také v pátek podepsal vyhlášení přijímacího řízení. Uchazeči, kteří složili Scio testy, mohou posílat přihlášky hned v pátek. Noví studenti prvního ročníku stihnou zahájit akademický rok standardně, tedy 23. září.

Stávající akreditace měla škole skončit v říjnu. Děkan Jan Pauly již dříve řekl, že kdyby škola novou akreditaci nedostala, bylo by to pro ni likvidační. Už loni totiž do stěžejního magisterského programu nesměli přijímat studenty.

Fakulta, kterou v roce 2009 otřásl skandál s takzvanými rychlostudenty, se podle Akreditační komise zlepšila a splnila stanovené podmínky. Bude ale muset komisi podávat zprávy o tom, jak se zlepšuje.

Práva: nechceme produkovat nezaměstnané studenty

Fakulta slíbila, že zabezpečí silné jádro mladých docentů. Sedm pedagogů už podle  Paulyho zahájilo habilitační řízení, jeden už habilitoval a šest má rozpracované habilitační práce. Smlouvy s profesory a docenty, kteří slíbili nastoupit od září, se staly po verdiktu ministerstva automaticky účinnými.

Dlouhodobě bude fakulta menší, zhruba s 1200 studenty magisterského a bakalářského studia, což je o stovku méně, než má nyní, a o 800 méně než před pěti lety. Více než 250 "magistrů" ročně fakulta v budoucích letech přijímat nebude.

"Nechceme produkovat nezaměstnané studenty. Malou fakultu do 1200 studentů jsme deklarovali i v dlouhodobé strategii Západočeské univerzity. Na takto velkou fakultu bylo deklarováno i personální zabezpečení," uvedla po rozhodnutí Akreditační komise rektorka.

"Po roce a půl nejistot se studenti konečně dočkali rozhodnutí a bude klid na studium na další čtyři roky. Studenti nebudou pod tlakem, zda škola bude pokračovat a zda budou muset hledat náhradní řešení studia v jiných městech," řekl zástupce studentů Michal Volf.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 2 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy