Žokej Váňa bude mít na pardubickém závodišti sochu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 9. 2010 7:27
Odhalena bude při letošním 120. ročníku Velké pardubické
Žokej Josef Váňa
Žokej Josef Váňa | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Ikona dostihového sportu, žokej a trenér Josef Váňa, bude mít na pardubickém závodišti sochu v životní velikosti.

Organizátoři Velké pardubické ji odhalí při 120. ročníku tohoto světoznámého dostihového závodu. Uvedl to mluvčí Dostihového spolku Dušan Korel.

"Už nyní se vedou diskuze, jestli stavět sochy žijícím lidem. My bereme Josefa Váňu jako významného sportovce, velkého člověka, chceme ocenit jeho sportovní i morální kvality. Sochu si zaslouží. Je to největší legenda Velké pardubické, šestkrát ji vyhrál jako jezdec a sedmkrát jako trenér," řekl Korel.

Socha odlitá z bronzu bude stát před hlavní tribunou a bude otočená směrem k dostihové dráze. Znázorňuje Váňu v sportovním dresu s bičíkem v ruce, který bude mířit na legendární Taxisův příkop. Samotný Váňa sice o tom, že vzniká jeho socha, věděl, ale tvůrcům do ztvárnění rozhodně nemluvil.

Proč dělají sochu zrovna mně?

"Nevím, proč ji stavějí zrovna mně, když chci po světě ještě pár roků chodit. Když má někdo čas a peníze a dělá takovéto věci, ať se baví. Říkala mi majitelka stájí, kde máme ustájené koně, že sochu máme akorát Landovský a já," reagoval na informaci Váňa.

Žokej Váňa sochaři modelem nestál. Výtvarník Jerzy Bokrzycki měl nicméně k dispozici hodně fotografií. A jednou prý Váňa autorům nápadu "skočil na špek" a v Polsku se na chvíli se sochařem setkal. Sám se smíchem dodává, že výsledek viděl, ale nepoznal se.

Závodiště již teď zdobí tři mramorové desky se všemi vítězi slavného závodu a pamětní desky upomínající na návštěvy spisovatele Dicka Francise a britské princezny Anny.

 

Právě se děje

Další zprávy