Vilu za 10 milionů postavil načerno, čeká ji demolice

Domácí Domácí
7. 3. 2012 7:35
Pardubický podnikatel musí objekt zbourat, nebo aspoň uhradit demolici
Načerno postavená vila podnikatele Miloše Holečka v Pardubicích
Načerno postavená vila podnikatele Miloše Holečka v Pardubicích | Foto: Aktuálně.cz

Pardubice -  Pardubický podnikatel Miloš Holeček postavil načerno svou luxusní vilu v místním parku Na Špici. Nyní mu reálně hrozí, že objekt v hodnotě 10 milionů bude zbourán.

Holeček začal vilu s bazénem stavět v roce 2008 bez stavebního povolení na pozemku, který není veden jako stavební parcela a jehož větší část je v územním plánu označena jako rekreační zeleň. Již v průběhu stavby zaplatil za porušení zákona pokutu.

"V územním plánu je takzvaná rekreační zeleň, takže se tam maximálně může postavit dětské hřiště, cyklostezka nebo umístit ukazatele," uvedla již dříve vedoucí stavebního úřadu městského obvodu I Lenka Tobolková.

Nejvyšší správní soud dosud nerozhodl o kasační stížnosti, jíž se podnikatel domáhá zrušení nařízení o zbourání své vily, 1. ledna však vydal usnesení, kterým kasační stížnosti nepřiznal odkladný účinek.

Holeček se dlouho snažil stavbu zpětně zlegalizovat. Napadal rozhodnutí stavebního úřadu, snažil se změnit územní plán. Sám podnikatel ostatně argumentoval tím, že mu před lety politici údajně změnu územního plánu slíbili, aby mohl v parku stavět. Jenže dnes na radnici sedí jiní lidé.

Stavební úřad v Pardubicích
Stavební úřad v Pardubicích | Foto: Magistrát města Pardubic

Holečkovi měli stavbu odstranit do poloviny ledna

"Stavební úřad magistrátu je povinen přistoupit k exekuci," sdělila tisková mluvčí magistrátu Nataša Hradní.

O odstranění stavby rozhodl stavební úřad městského obvodu I. Holeček se tomuto rozhodnutí bránil správní žalobou u krajského soudu, nicméně neuspěl.

"Stavba má zásadní problém s územním plánem. Existují dvě špatné verze řešení, dotáhnout to do demoličního výměru a stavbu odstranit. Druhá věc je uvést všechno do pořádku a stavbu zkolaudovat. Ale to bychom tu měli precedens. Každý by si pak myslel, že si může dělat, co chce, třeba vybagrovat Pernštýnské náměstí a postavit tam rodinný dům," řekl již dříve náměstek primátorky Martin Bílek (Sdružení pro Pardubice).

Rozhodnutí stavebního úřadu je v platnosti od května loňského roku a manželé Holečkovi podle něj měli stavbu odstranit zhruba do poloviny ledna letošního roku. Tuto povinnost ve stanovené lhůtě nesplnili.

"Stavbu je proto povinen odstranit příslušný exekuční úřad, v tomto případě Stavební úřad Magistrátu města Pardubic, který případ převzal po zrušení stavebních úřadů na městských obvodech," pokračuje mluvčí.

Pardubický park Na Špici: "divoká" příroda nedaleko centra města
Pardubický park Na Špici: "divoká" příroda nedaleko centra města | Foto: Aktuálně.cz

Zaplatit si demolici vlastní vily

"Manželé Holečkovi budou vyzváni k odstranění stavby v náhradním termínu. Pokud tak neučiní, bude příslušné kroky k jejímu odstranění činit, v souladu se zákonem, náš stavební úřad," řekl vedoucí stavebního úřadu Jiří Vopršal.

Lhůta, během níž má být stavba odstraněna, bude zhruba půlroční. Pokud během ní stavebník nařízení nesplní, musí exekuci provést město. Vlastnímu bourání bude předcházet zpracování projektu na bourací práce a stanovení rozpočtu.

"Náklady na tuto exekuci uhradí majitelé vily," dodává mluvčí magistrátu Nataša Hradní.

Ta rovněž upozorňuje, že spor o vilu není první, který Miloš Holeček s úředníky má. "Na pozemcích za pasáží vybudoval bez povolení parkoviště a přes zákaz památkářů přestavěl secesní dům v Jindřišské ulici."  Mezi domy tehdy vyboural průchod a v zadním traktu přistavěl křídlo s prodejnami.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 47 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy