Vilu za 10 milionů postavil načerno, čeká ji demolice

Domácí Domácí
7. 3. 2012 7:35
Pardubický podnikatel musí objekt zbourat, nebo aspoň uhradit demolici
Načerno postavená vila podnikatele Miloše Holečka v Pardubicích
Načerno postavená vila podnikatele Miloše Holečka v Pardubicích | Foto: Aktuálně.cz

Pardubice -  Pardubický podnikatel Miloš Holeček postavil načerno svou luxusní vilu v místním parku Na Špici. Nyní mu reálně hrozí, že objekt v hodnotě 10 milionů bude zbourán.

Holeček začal vilu s bazénem stavět v roce 2008 bez stavebního povolení na pozemku, který není veden jako stavební parcela a jehož větší část je v územním plánu označena jako rekreační zeleň. Již v průběhu stavby zaplatil za porušení zákona pokutu.

"V územním plánu je takzvaná rekreační zeleň, takže se tam maximálně může postavit dětské hřiště, cyklostezka nebo umístit ukazatele," uvedla již dříve vedoucí stavebního úřadu městského obvodu I Lenka Tobolková.

Nejvyšší správní soud dosud nerozhodl o kasační stížnosti, jíž se podnikatel domáhá zrušení nařízení o zbourání své vily, 1. ledna však vydal usnesení, kterým kasační stížnosti nepřiznal odkladný účinek.

Holeček se dlouho snažil stavbu zpětně zlegalizovat. Napadal rozhodnutí stavebního úřadu, snažil se změnit územní plán. Sám podnikatel ostatně argumentoval tím, že mu před lety politici údajně změnu územního plánu slíbili, aby mohl v parku stavět. Jenže dnes na radnici sedí jiní lidé.

Stavební úřad v Pardubicích
Stavební úřad v Pardubicích | Foto: Magistrát města Pardubic

Holečkovi měli stavbu odstranit do poloviny ledna

"Stavební úřad magistrátu je povinen přistoupit k exekuci," sdělila tisková mluvčí magistrátu Nataša Hradní.

O odstranění stavby rozhodl stavební úřad městského obvodu I. Holeček se tomuto rozhodnutí bránil správní žalobou u krajského soudu, nicméně neuspěl.

"Stavba má zásadní problém s územním plánem. Existují dvě špatné verze řešení, dotáhnout to do demoličního výměru a stavbu odstranit. Druhá věc je uvést všechno do pořádku a stavbu zkolaudovat. Ale to bychom tu měli precedens. Každý by si pak myslel, že si může dělat, co chce, třeba vybagrovat Pernštýnské náměstí a postavit tam rodinný dům," řekl již dříve náměstek primátorky Martin Bílek (Sdružení pro Pardubice).

Rozhodnutí stavebního úřadu je v platnosti od května loňského roku a manželé Holečkovi podle něj měli stavbu odstranit zhruba do poloviny ledna letošního roku. Tuto povinnost ve stanovené lhůtě nesplnili.

"Stavbu je proto povinen odstranit příslušný exekuční úřad, v tomto případě Stavební úřad Magistrátu města Pardubic, který případ převzal po zrušení stavebních úřadů na městských obvodech," pokračuje mluvčí.

Pardubický park Na Špici: "divoká" příroda nedaleko centra města
Pardubický park Na Špici: "divoká" příroda nedaleko centra města | Foto: Aktuálně.cz

Zaplatit si demolici vlastní vily

"Manželé Holečkovi budou vyzváni k odstranění stavby v náhradním termínu. Pokud tak neučiní, bude příslušné kroky k jejímu odstranění činit, v souladu se zákonem, náš stavební úřad," řekl vedoucí stavebního úřadu Jiří Vopršal.

Lhůta, během níž má být stavba odstraněna, bude zhruba půlroční. Pokud během ní stavebník nařízení nesplní, musí exekuci provést město. Vlastnímu bourání bude předcházet zpracování projektu na bourací práce a stanovení rozpočtu.

"Náklady na tuto exekuci uhradí majitelé vily," dodává mluvčí magistrátu Nataša Hradní.

Ta rovněž upozorňuje, že spor o vilu není první, který Miloš Holeček s úředníky má. "Na pozemcích za pasáží vybudoval bez povolení parkoviště a přes zákaz památkářů přestavěl secesní dům v Jindřišské ulici."  Mezi domy tehdy vyboural průchod a v zadním traktu přistavěl křídlo s prodejnami.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy