reklama
 
 

Psi a kočky bez majitele stojí města statisíce korun

5. 1. 2012 18:30
Odchyt, ubytování, ošetření a krmení toulavých zvířat odčerpává z rozpočtů měst značné částky

Pardubice - Toulaví psi a kočky odčerpávají některým městům v Pardubickém kraji peníze z rozpočtu. Jejich odchyt a péče o ně stojí radnice desítky až stovky tisíc korun ročně, v Pardubicích i více než milion korun. Bezprizorní zvířata navíc představují pro obyvatele zdravotní riziko.

Na sídlišti Dvorské Lány v Lanškrouně na Orlickoústecku používají toulavé kočky dětská pískoviště jako své záchody a mohou přenášet některé nebezpečné choroby.

Nekastrovaná zvířata bez domova se na ulici nekontrolovaně množí, jejich přemnožení napomáhají i obyvatelé, kteří se o ně starají a krmí je. Radnice se proto rozhodla pro jejich odchyt a kastraci. "Celá akce by měla podle předběžných odhadů stát v první fázi minimálně 20 000 korun," uvedla starostka Stanislava Švarcová.

Pardubice pro zatoulaná zvířata využívají útulek ve Štrossově ulici. "V loňském roce město zaplatilo za pomoc zaběhnutým nebo opuštěným zvířatům 1,291 milionu korun," uvedl mluvčí magistrátu Ondřej Tušl. Útulkem projde ročně kolem 650 zatoulaných či opuštěných zvířat, převážně psů. Většina z nich najde v krátké době původní nebo nové pány.

Ubytovat, nakrmit, ošetřit...

Také v Chrudimi toulavé psy a kočky strážníci městské policie odvážejí do útulku. Město to vloni stálo včetně veterinárního ošetření 657 000 korun.

Litomyšl stál provoz psince minulý rok 15 000 korun. Toulavé kočky občas odchytává odborná firma a převáží do útulků, například v Chocni, vloni ani letos to však město neplánuje. 

Přes 30 000 korun dalo za umístění toulavých psů do útulku Vysoké Mýto. Strážníci v Poličce vloni odchytili 28 psů a asi 15 koček, zvířata převáží do útulků, náklady spojené s péčí o zvířata dosáhly 70 000 korun.

Česká Třebová každý rok v rozpočtu počítá s 220 000 až 260 000 korunami na "ubytování" toulavých psů a na veterinární péči včetně koček či malých zvířat, například ježků. Králíky zaplatily za zaběhnuté psy vloni asi 100 000 korun.

autor: ČTK | 5. 1. 2012 18:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Pardubický kraj

  reklama
  reklama
  reklama