reklama
 
 

Přebujelé pardubické obvody zeštíhlely a ušetří

10. 5. 2011 21:22
S dokumenty na malou radnici, pak na velkou radnici... Pardubáci neměli styk s úřady jednoduchý

Pardubice - Městské obvody Pardubic přišly úterkem o některé kompetence. Státní správa, tedy stavební úřady, přestupky a sociální odbory, budou od ledna příštího roku spadat pod magistrát. Rozhodli o tom zastupitelé.

Díky tomu město ročně uspoří odhadem 5,5 milionu korun. Z analýzy, kterou si radnice nechala vypracovat, vyplývá, že se zlepší i služby obyvatelům. Pokud by magistrát centralizoval všechny složky státní správy, dosáhla by úspora 17 až 20 milionů korun.

Například 70 až 80 procent žadatelů, kteří chtějí stavět, musejí jít na úřad městského obvodu a zároveň i na velkou radnici. Některým z osmi obvodů zůstanou detašované stavební úřady, ale stavebníci už na jednom místě vyřídí všechno, co potřebují.

"Kvalita dislokovaných stavebních úřadů na obvodech je mnohdy diskutabilní," řekl Milan Košař (Pardubáci), který je povoláním architekt a na stavební úřad chodí často.

Úřady možná čeká další dieta

V případě sociálních odborů ještě není centralizace jistá. Je možné, že od nového roku přejdou pod úřady práce, a město se nebude muset přesunem kompetencí zabývat. Podle analýzy by ze sociálních odborů mohlo odejít sedm zaměstnanců, na stavebních úřadech by se počet úvazků snížil o pět.

"Díval jsem se, že 16 zastupitelů je také v městských obvodech, a nejspíš nebude chtít malým radnicím ubírat pravomoci. Tímto krokem se ale nějaká koruna ušetří," řekl před hlasováním Ladislav Koudelka (TOP 09).

Město teď musí připravit novelu, která všechny změny do chodu úřadu zakomponuje.

autor: ČTK | 10. 5. 2011 21:22

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Pardubický kraj

  reklama
  reklama
  reklama