Přebujelé pardubické obvody zeštíhlely a ušetří

ČTK ČTK
10. 5. 2011 21:22
S dokumenty na malou radnici, pak na velkou radnici... Pardubáci neměli styk s úřady jednoduchý
Zvládat pardubickou byrokracii není zrovna jednoduché. Nyní by to mělo být přece jen trochu snazší
Zvládat pardubickou byrokracii není zrovna jednoduché. Nyní by to mělo být přece jen trochu snazší | Foto: Jan Langer

Pardubice - Městské obvody Pardubic přišly úterkem o některé kompetence. Státní správa, tedy stavební úřady, přestupky a sociální odbory, budou od ledna příštího roku spadat pod magistrát. Rozhodli o tom zastupitelé.

Díky tomu město ročně uspoří odhadem 5,5 milionu korun. Z analýzy, kterou si radnice nechala vypracovat, vyplývá, že se zlepší i služby obyvatelům. Pokud by magistrát centralizoval všechny složky státní správy, dosáhla by úspora 17 až 20 milionů korun.

Například 70 až 80 procent žadatelů, kteří chtějí stavět, musejí jít na úřad městského obvodu a zároveň i na velkou radnici. Některým z osmi obvodů zůstanou detašované stavební úřady, ale stavebníci už na jednom místě vyřídí všechno, co potřebují.

"Kvalita dislokovaných stavebních úřadů na obvodech je mnohdy diskutabilní," řekl Milan Košař (Pardubáci), který je povoláním architekt a na stavební úřad chodí často.

Úřady možná čeká další dieta

V případě sociálních odborů ještě není centralizace jistá. Je možné, že od nového roku přejdou pod úřady práce, a město se nebude muset přesunem kompetencí zabývat. Podle analýzy by ze sociálních odborů mohlo odejít sedm zaměstnanců, na stavebních úřadech by se počet úvazků snížil o pět.

"Díval jsem se, že 16 zastupitelů je také v městských obvodech, a nejspíš nebude chtít malým radnicím ubírat pravomoci. Tímto krokem se ale nějaká koruna ušetří," řekl před hlasováním Ladislav Koudelka (TOP 09).

Město teď musí připravit novelu, která všechny změny do chodu úřadu zakomponuje.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy