Pěší zóna, či trolejbusy? Pardubičtí budou diskutovat

Markéta Žižková
14. 11. 2011 12:49
Své názory na novou podobu třídy Míru mohou místní vyjádřit na pondělní debatě

Pardubice - Pardubická třída Míru přeměněná na pěší zónu bez jakékoliv dopravy, nebo ulice s omezenou trolejbusovou dopravou? To je téma, ke kterému se mohou v pondělí odpoledne vyjádřit obyvatelé Pardubic na setkání s vedením města.

Diskuze o nové podobě třídy, o kterou se přou politici i veřejnost už patnáct let, odstartuje v 16 hodin v Kulturním domě Hronovická. Návrhy Pardubičanů by se pak podle místní primátorky Štěpánky Fraňkové měly promítnout i do hlasování městských zastupitelů, kteří budou o budoucnosti ulice rozhodovat.

Radnice přitom místním nabídne hned několik návrhů. "Pro pardubické občany připravujeme prezentaci dvou variant výsledné podoby třídy Míru. Chceme pozvat především majitele nemovitostí a ty, kteří provozují živnost na třídě Míru," uvedla primátorka. Debaty se ale podle ní může zúčastnit kdokoliv, kdo má zájem.

Zastupitelé už v minulosti pěší zónu schválili

Město chce otevřít diskuzi přesto, že o podobě třídy Míru už zastupitelé jednou rozhodli. V roce 2006 přijali usnesení, že se z ní má stát pěší zóna s vyloučením jakékoliv dopravy. A to v úseku od lékárny ke Grandu. S rozhodnutím souhlasilo i minulé zastupitelstvo.

"Jenže podle názoru představitelů města se v posledních letech živé centrum přesunulo od Grandu směrem k AFI Palac. Tento trend může pokračovat i dále, protože velké plány s areálem bývalé Prokopky má silný developer," vysvětlil mluvčí pardubické radnice Miroslav Janovský.

O budoucnosti třídy Míru je tak podle města potřeba diskutovat znovu. V minulosti už přitom proběhla i anketa, ve které se více než patnáct tisíc občanů vyjádřilo ve prospěch pěší zóny. Na pondělní diskusi ale mohou zaznít i opačné názory.

"Například od lidí, kteří na třídě Míru bydlí, slýchávám, že by si přáli částečné zachování dopravy," dodal náměstek primátorky zodpovědný za projekt Jindřich Tauber.

Ze sedmi linek by zůstaly maximálně dvě

"Dokumentace, která byla dosud na tento prostor zpracována, ještě za minimálních úprav umožňuje zachování hromadné dopravy. Byť by to bylo v omezeném režimu a ze stávajících sedmi linek, které v úseku Grand - lékárna projíždějí, by zůstaly zachovány maximálně dvě," dodala k tomu primátorka.

Obyvatelé Pardubic, kteří se nemohou pondělní debaty zúčastnit, mohou své připomínky poslat na speciální e-mailovu adresu [email protected].

"Všechny informace budou mít občané možnost najít i na samostatném mikrowebu, jehož spuštění se plánuje v nejbližších dnech, a samozřejmě na webových stránkách města. Vyhodnocení se dočkají i písemné názory, které dorazí poštou nebo je lidé nechají na podatelně radnice," doplnil Janovský.

 

Právě se děje

Další zprávy