Pardubičtí lékaři ustoupili. V noci sloužit budou

ČTK ČTK
24. 1. 2012 10:40
Lékaři se dohodli s nemocnicí. Mimořádné služby jim budou kompenzovány náhradním volnem
Krajská nemocnice Pardubice
Krajská nemocnice Pardubice | Foto: www.nemocnice-pardubice.cz

Pardubice - Lékaři Pardubické krajské nemocnice ustoupili od své hrozby, že nebudou sloužit v noci či o víkendech.

Chtěli si tak vynutit zvýšení platů přislíbené ministerstvem zdravotnictví. Práci navíc si budou kompenzovat jiným způsobem. Informuje o tom MF Dnes.

"S vedením nemocnice jsme se dohodli. Jsme ochotni zajišťovat službu tak, jak je, s tím že nám bude umožněno čerpat nějaká náhradní volna, abychom se aspoň někdy dostali domů," uvedl šéf lékařských odborů pardubické nemocnice Miloslav Pirkl.

Odbory uznaly, že peníze navíc nemohou chtít po nemocnici, ale po vládě.

Odboráře v Pardubicích na konci loňského roku přestalo bavit čekat na zvýšení platů o deset procent, které jim sice na rok 2012 slíbil v memorandu ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), ale peníze zatím nepřišly.

Oznámili proto, že nepodepíšou dohody o přesčasové práci, pokud jim politici peníze neseženou. Na konci prosince start svého protestu o měsíc posunuli. Krajští politici jim vyhovět odmítli.

"Měli by si to vyřizovat s tím, kdo jim tyto peníze slíbil. Nemůžeme řešit, zda svoje sliby dodrží, nebo ne. My dohodu do posledního písmene splníme," uvedl před časem hejtman Pardubického kraje Radko Martínek ČSSD).

 

Vedení nemocnice dalo lékařům nyní jen naději. "V této chvíli nejsem ochoten navyšovat mzdové tarify, protože na to nejsou prostředky. Zda budou, uvidíme v průběhu roku," uvedl ředitel krajské nemocnice Tomáš Gottvald.

Pokud by peníze měl, preferoval by navýšení motivační složky platu lékařů.

Ani ústupek, který si lékaři vymohli, není podle odborů nic světoborného. Když si lékař vybere volno, bude na tom podle Pirkla tratit.

"Lékaři, kteří si odkroutí pět služeb, pět dvaatřicítek a více, mohou si vyčerpat třeba jeden den náhradní volno. Je to jen první krok k narovnání historické křivdy," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy