Pardubické divadlo přichází s pěti českými premiérami

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 10. 2010 20:48
Divadlo zkusí na své publikum novinku: scénické čtení
Východočeské divadlo Pardubice
Východočeské divadlo Pardubice | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Východočeské divadlo Pardubice přichází v letošní sezoně s novinkou, kterou dosud diváci ve městě nemohli vidět. Na Malé scéně uvede cyklus takzvaných scénických čtení, v němž budou herci vystupovat v hrách v zjednodušeném nastudování.

Všechny budou v Česku uvedeny poprvé, prozradil dramaturg divadla Zdeněk Janál. "Chceme uvádět současné hry, představit nové proudy světové dramatiky. Budou to první česká uvedení těchto textů," uvedl Janál.

Cyklus scénických čtení současné dramatiky Pardubičtí pojmenovali „Malé inscenace na Malé scéně“.

Forma scénického čtení se v divadlech po celém světě objevuje stále dál častěji a získává si příznivců u autorů a tvůrců i diváků. Herci zpravidla nesedí při čtení jen u stolu, ale po několika zkouškách naznačí také režijní řešení situací, hrají s texty v prostoru.

Představení bude mít i většinu rysů standardní inscenace, bude pro ně vytvořena scéna a hudební doprovod, herci budou účinkovat v kostýmech.

Začnou Antilopy - hra o předsudcích k Africe

Úvodní "malou inscenací" se stane 11. října od 19 hodin o dramatika Henninga Mankella Antilopy. Dějištěm této aktuální snové černé komedie o novodobém kolonialismu a přetrvávajících předsudcích je Afrika dnešních dní.

Hra se odehrává v izolovaném domě uprostřed afrických plání, kde se manželský pár chystá po mnoha letech odjet zpět do Švédska.

Manželé trpí paranoickým strachem ze všudypřítomných černochů, kteří ve hře hrají zásadní úlohu, ačkoli na scéně se sami neobjeví. V režii hostujícího Jiřího Hájka se hlavních rolí zhostí Dagmar a Pavel Novotní.

Sám autor, bojovník za lidská práva, strávil v Africe mnoho let a je odborníkem na problematiku rozvojové pomoci.

Téma cyklu: různorodost a tolerance

Pro druhé scénické čtení divadlo sáhlo po novince nejhranějšího německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga Zlatý drak, která je propracovanou sondou do života asijských imigrantů a do problémů dnešního globalizovaného světa.

V posledním ročníku mülheimského festivalu se stala německou hrou roku, v Pardubicích ji diváci budou moci vidět 15. listopadu.

Tematicky scénická čtení budou odpovídat letošnímu zaměření sezony s názvem Temperamenty, které se chce soustředit na lidskou jedinečnost a různorodost a zároveň vzájemnou toleranci.

Pro každé čtení si divadlo pozve jako hosta někoho z mladé režisérské generace. Za sezonu plánuje uvést pět her, pokud se setkají s ohlasem publika, mohly by být v budoucnu i reprízovány.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy