O žokeji Váňovi vzniká hra. Jak jinak než v Pardubicích

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
14. 4. 2011 6:24
Pardubické divadlo zahájí novou sezonu hrou "Utíkej, Váňo, utíkej aneb Velká divadelní steeplechase"
První inscenací nadcházející sezony má název "Utíkej Váňo, utíkej aneb Velká divadelní steeplechase"
První inscenací nadcházející sezony má název "Utíkej Váňo, utíkej aneb Velká divadelní steeplechase" | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Východočeské divadlo Pardubice (VČD) přichází pro sezonu 2011/2012 s ambiciózním a ojedinělým projektem "Pardubice, co znamenají svět".

Jedná se o tematický cyklus čtyř chystaných premiér, jejichž společným jmenovatelem budou právě Pardubice - historie, události, osobnosti či hodnoty, které se vážou k tomuto městu.

"Chceme nabídnout něco, co mohou udělat jen Pardubičáči pro Pardubičáky, co sem žádná zájezdovka nemůže přivézt," objasňuje cíl projektu dramaturg divadla Tomáš Syrovátka.

Utíkej, Váňo, utíkej i Zvoník od Matky Boží

Hned první titul, zdá se, je trefou do černého: Dva dny před startem Velké pardubické nabídne VČD ve svém studiu původní autorskou komedii "Utíkej, Váňo, utíkej! aneb Velká divadelní steeplechase". Půjde v ní nejen o příběhy slavných žokejů a slavných koňů.

"Jedná se o kolektivní inscenaci, autory textu budeme já, další dramaturg Zdeněk Janál, režisér hry Jiří Hájek a také všichni zúčastnění herci," objasnil pro Aktuálně.cz vznik hry Tomáš Syrovátka.

Současně s tímto titulem nazkouší režisér Petr Novotný pro velkou scénu divadelní adaptaci románu Zvoník od Matky Boží. Souvislost s Pardubicemi? Soubor chce inscenací propagovat obnovu zdejší zvoničky.  Divadlo, které se nachází v její blízkosti, se totiž dlouhodobě angažuje ve shánění financí na její opravu.

Štolba, Šlégl, Roháč... Pardubice mají "své" slavné

Velice originálním počinem pak bude divadelní koláž, čtveřice provázaných mikrokomedií souhrnně nazvaná "S cizí dámou v cizím pokoji". Jejich autory budou přední čeští komediografové, profesí či životem spjatí s Pardubicemi - J. Štolba, E. A. Longen, Č. Šlégl. Režie se ujme Lumír Olšovský, širší veřejnosti známý spíše jako pražský muzikálový a televizní herec.

"Pardubický" cyklus uzavře hra zvláštním názvem "Dům v šedesátých - Dnes naposled!". "Jedná se o inscenaci inspirovanou tvorbou Jána Roháče, který, což se možná málo ví, začínal v Pardubicích," vysvětluje Syrovátka.

Pardubice chystají i činohru s ozvěnou písniček Suchého+Šlitra či Hany Hegerové, Inscenace je poctou režiséru Jánu Roháčovi, jenž začínal v Pardubicích
Pardubice chystají i činohru s ozvěnou písniček Suchého+Šlitra či Hany Hegerové, Inscenace je poctou režiséru Jánu Roháčovi, jenž začínal v Pardubicích | Foto: Ludvík Hradilek

Dramaturgický rozlet pro další sezonu potvrzují i další chystané tituly: americké soudní drama Dvanáct rozhněvaných mužů, u kterého vedení divadla slibuje slavného hereckého hosta, Eurípidovy Trójanky, legendární  Krejčíkova inscenaci na motivy hry Seana O´Caseyho Penzion pro svobodné pány či slavný muzikál Zpívání v dešti.

"Již dnes, rok před premiérou, se trio našich herců učí stepovat," uvádí k posledně jmenovanému titulu dramaturg Syrovátka. Režisérem bude odborník na muzikály a častý host VČD Petr Novotný.

Vedení divadla zvažuje dokonce ještě devátou premiéru pro Malou scénu. Přitom letos se diváci dočkali jen sedmi nových her.

"Chceme našim předplatitelům dávat za stejné peníze více, abychom překlenuli tuto těžkou dobu hospodářské krize. Bude nás to stát vnitřní úspory, ale diváci nám zůstanou věrní. Jedině takto se mohou rozhýbat kola ekonomiky, ne nějakými restrikcemi a škrty. Divím se, že na to ještě dnešní ekonomové nepřišli, asi to studovali někde jinde," rýpl si ředitel divadla Petr Dohnal.

Pardubické divadlo získalo sebevědomí a umí i Thálie

Pardubice vstoupí do nové sezony sebevědomě. K tomuto sebevědomí mohl přispět i zajímavý pohled na letošní předávání cen Thálie: Cenu pro herce do 33 let obdržel Ladislav Špiner, zdejší rodící se hvězda, jež se spolu s Martinou Sikorovou stává pilířem souboru. Ocenění mu předávala loňská laureátka v této kategorii, Lucie Štěpánková, někdejší členka pardubického souboru. Všemu přihlížel Josef Vrána, kmenový člen souboru, nominovaný ovšem na Thálii za olomouckou inscenaci Na miskách vah.

Východočeské divadlo Pardubice je vyzrálejší a sebevědomější. Svědčí o tom i cena Thálie pro umělce do 33 let, kterou dostal Ladislav Špiner. V současnoti září v roli Amadea
Východočeské divadlo Pardubice je vyzrálejší a sebevědomější. Svědčí o tom i cena Thálie pro umělce do 33 let, kterou dostal Ladislav Špiner. V současnoti září v roli Amadea | Foto: Zuzana Hronová

"Lucka Štěpánková bude už navždy ´naše´, tu si přivlastňujeme a k jejímu úspěchu se hlásíme," usmívá se ředitel Dohnal. "No a Josef Vrána hrál tu roli nejdříve u nás. Režisér Michael Tarant uvedl Na miskách vah nejdříve v Pardubicích, a to už v roce 2005. Takže i tuto nominaci pokládáme trochu i za svou," dodává.

Na dotaz Aktuálně.cz, zda Thálie pro Ladislava Špinera neměla za následek, že by ho chtěl někdo Pardubicím "přetáhnout", Špiner i Dohnal kroutí záporně hlavou.

"Zůstávám v Pardubicích, jsem tu spokojený, mám tu rodinu," říká Špiner a v žertu dodává: "Vlastně zůstávám, pakliže si mě tu ještě budou chtít nechat."

 

Právě se děje

Další zprávy