Místo hokeje šachy. V Pardubicích zahájen turnaj her

Domácí Domácí
15. 7. 2011 8:20
V ČEZ Areně odstartoval 22. ročník festivalu šachu a her Czech Open
Desítky rozehraných partií, hloučky vášnivě diskutující o každém tahu. I to je festival šachu a her Czech Open.
Desítky rozehraných partií, hloučky vášnivě diskutující o každém tahu. I to je festival šachu a her Czech Open. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice  - V pardubické ČEZ Areně odstartoval ve čtvrtek dopoledne prvními partiemi ve hře Magic 22. ročník festivalu šachu a her Czech Open.

Do 31. července nabídne zájemcům možnost utkat se v nejrůznějších, převážně deskových hrách, pořadatelé očekávají zhruba stovku turnajů a více než 6000 startů, uvedla mluvčí festivalu Kateřina Levínská.

Letošní ročník festivalu doznal několika změn. Tou největší je pravděpodobně změna hracích prostor. Naprosto všechny partie a hry se letos odehrají v ČEZ Areně. Jedinou výjimkou je týdenní série pokerových turnajů, která se odehraje ve společenském sále AFI Palace Pardubice.

Na poker až od 18 let

"V souvislosti s tímto turnajem je potřeba upozornit případné návštěvníky, že do sálů, kde se poker hraje, je přístup mladším 18 let zakázán. Navíc je u vstupu do sálu po každém návštěvníkovi vyžadován občanský průkaz k ověření totožnosti, což je zcela v souladu s pokerovou licencí turnaje," upozorňuje mluvčí festivalu Kateřina Levínská.

Loni vyzkoušenou novinkou je party stan, který pořadatelé vztyčí před ČEZ Arenou. V tomto odpočinkovém stanu proběhne například i turnaj v mariáši a pravidelně v něm budou velmistři a mezinárodní mistři rozebírat partie, které odehráli v rámci svých turnajů.

Soutěží i hráči z JAR či Kataru

Na 22. ročník festivalu šachu a her Czech Open se představí stovky hráčů ze zhruba 50 zemí světa, včetně Jihoafrické repliky, Indie nebo Kataru. Nastoupí k více než šesti tisícům startů v různých turnajích. Někteří si totiž vyzkoušejí více her.

Czech Open má i doprovodný program pro nesoutěžící.
Czech Open má i doprovodný program pro nesoutěžící. | Foto: Zuzana Hronová

Novinkami letošního ročníku jsou například turnaj ve hře Quardo, speciálně vyvinuté pro potřeby slabozrakých a nevidomých, výstava papírových skládaček origami či festival abstraktních her. Ten lidem nabídne možnost seznámit se s různými moderními i historickými deskovými hrami.

"Lidé si budou mít možnost zahrát libovolnou hru, když přijde skupinka, může vzniknout také turnaj v některých z těchto her," řekl ředitel festivalu Jan Mazuch.

Na všechna klání mají diváci vstup zdarma.

Loňského ročníku se zúčastnilo 1314 lidí ze 44 zemí, kteří nastoupili k více než pěti tisícům startů her.

Záštitu nad festivalem převzali prezident republiky Václav Klaus, hejtman Pardubického kraje Radko Martínek a primátorka města Pardubic Štěpánka Fraňková. Záštitu nad sekcí japonských národních her převzalo Velvyslanectví Japonska v České republice.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Slovenský soud plánuje rozdělit proces k vraždě Kuciaka na dvě části

Slovenský soud v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky patrně rozdělí proces na dvě části. Samostatné líčení plánuje s jedním ze čtyř obžalovaných Miroslavem Marčekem, který se minulý týden u soudu přiznal, že dvojici v únoru 2018 zastřelil. Oznámila to ve středu předsedkyně senátu Ružena Sabová.

Bývalý voják Marček je v nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách Slovenska jediným ze čtveřice obžalovaných, který vinu přiznal. Kromě toho Marček řekl, že před čtyřmi lety zastřelil podnikatele Petera Molnára; tato vražda je součástí procesu v Kuciakově případu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

Další zprávy