Místo hokeje šachy. V Pardubicích zahájen turnaj her

Domácí Domácí
15. 7. 2011 8:20
V ČEZ Areně odstartoval 22. ročník festivalu šachu a her Czech Open
Desítky rozehraných partií, hloučky vášnivě diskutující o každém tahu. I to je festival šachu a her Czech Open.
Desítky rozehraných partií, hloučky vášnivě diskutující o každém tahu. I to je festival šachu a her Czech Open. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice  - V pardubické ČEZ Areně odstartoval ve čtvrtek dopoledne prvními partiemi ve hře Magic 22. ročník festivalu šachu a her Czech Open.

Do 31. července nabídne zájemcům možnost utkat se v nejrůznějších, převážně deskových hrách, pořadatelé očekávají zhruba stovku turnajů a více než 6000 startů, uvedla mluvčí festivalu Kateřina Levínská.

Letošní ročník festivalu doznal několika změn. Tou největší je pravděpodobně změna hracích prostor. Naprosto všechny partie a hry se letos odehrají v ČEZ Areně. Jedinou výjimkou je týdenní série pokerových turnajů, která se odehraje ve společenském sále AFI Palace Pardubice.

Na poker až od 18 let

"V souvislosti s tímto turnajem je potřeba upozornit případné návštěvníky, že do sálů, kde se poker hraje, je přístup mladším 18 let zakázán. Navíc je u vstupu do sálu po každém návštěvníkovi vyžadován občanský průkaz k ověření totožnosti, což je zcela v souladu s pokerovou licencí turnaje," upozorňuje mluvčí festivalu Kateřina Levínská.

Loni vyzkoušenou novinkou je party stan, který pořadatelé vztyčí před ČEZ Arenou. V tomto odpočinkovém stanu proběhne například i turnaj v mariáši a pravidelně v něm budou velmistři a mezinárodní mistři rozebírat partie, které odehráli v rámci svých turnajů.

Soutěží i hráči z JAR či Kataru

Na 22. ročník festivalu šachu a her Czech Open se představí stovky hráčů ze zhruba 50 zemí světa, včetně Jihoafrické repliky, Indie nebo Kataru. Nastoupí k více než šesti tisícům startů v různých turnajích. Někteří si totiž vyzkoušejí více her.

Czech Open má i doprovodný program pro nesoutěžící.
Czech Open má i doprovodný program pro nesoutěžící. | Foto: Zuzana Hronová

Novinkami letošního ročníku jsou například turnaj ve hře Quardo, speciálně vyvinuté pro potřeby slabozrakých a nevidomých, výstava papírových skládaček origami či festival abstraktních her. Ten lidem nabídne možnost seznámit se s různými moderními i historickými deskovými hrami.

"Lidé si budou mít možnost zahrát libovolnou hru, když přijde skupinka, může vzniknout také turnaj v některých z těchto her," řekl ředitel festivalu Jan Mazuch.

Na všechna klání mají diváci vstup zdarma.

Loňského ročníku se zúčastnilo 1314 lidí ze 44 zemí, kteří nastoupili k více než pěti tisícům startů her.

Záštitu nad festivalem převzali prezident republiky Václav Klaus, hejtman Pardubického kraje Radko Martínek a primátorka města Pardubic Štěpánka Fraňková. Záštitu nad sekcí japonských národních her převzalo Velvyslanectví Japonska v České republice.

 

Právě se děje

Další zprávy