Místo hokeje šachy. V Pardubicích zahájen turnaj her

Domácí Domácí
15. 7. 2011 8:20
V ČEZ Areně odstartoval 22. ročník festivalu šachu a her Czech Open
Desítky rozehraných partií, hloučky vášnivě diskutující o každém tahu. I to je festival šachu a her Czech Open.
Desítky rozehraných partií, hloučky vášnivě diskutující o každém tahu. I to je festival šachu a her Czech Open. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice  - V pardubické ČEZ Areně odstartoval ve čtvrtek dopoledne prvními partiemi ve hře Magic 22. ročník festivalu šachu a her Czech Open.

Do 31. července nabídne zájemcům možnost utkat se v nejrůznějších, převážně deskových hrách, pořadatelé očekávají zhruba stovku turnajů a více než 6000 startů, uvedla mluvčí festivalu Kateřina Levínská.

Letošní ročník festivalu doznal několika změn. Tou největší je pravděpodobně změna hracích prostor. Naprosto všechny partie a hry se letos odehrají v ČEZ Areně. Jedinou výjimkou je týdenní série pokerových turnajů, která se odehraje ve společenském sále AFI Palace Pardubice.

Na poker až od 18 let

"V souvislosti s tímto turnajem je potřeba upozornit případné návštěvníky, že do sálů, kde se poker hraje, je přístup mladším 18 let zakázán. Navíc je u vstupu do sálu po každém návštěvníkovi vyžadován občanský průkaz k ověření totožnosti, což je zcela v souladu s pokerovou licencí turnaje," upozorňuje mluvčí festivalu Kateřina Levínská.

Loni vyzkoušenou novinkou je party stan, který pořadatelé vztyčí před ČEZ Arenou. V tomto odpočinkovém stanu proběhne například i turnaj v mariáši a pravidelně v něm budou velmistři a mezinárodní mistři rozebírat partie, které odehráli v rámci svých turnajů.

Soutěží i hráči z JAR či Kataru

Na 22. ročník festivalu šachu a her Czech Open se představí stovky hráčů ze zhruba 50 zemí světa, včetně Jihoafrické repliky, Indie nebo Kataru. Nastoupí k více než šesti tisícům startů v různých turnajích. Někteří si totiž vyzkoušejí více her.

Czech Open má i doprovodný program pro nesoutěžící.
Czech Open má i doprovodný program pro nesoutěžící. | Foto: Zuzana Hronová

Novinkami letošního ročníku jsou například turnaj ve hře Quardo, speciálně vyvinuté pro potřeby slabozrakých a nevidomých, výstava papírových skládaček origami či festival abstraktních her. Ten lidem nabídne možnost seznámit se s různými moderními i historickými deskovými hrami.

"Lidé si budou mít možnost zahrát libovolnou hru, když přijde skupinka, může vzniknout také turnaj v některých z těchto her," řekl ředitel festivalu Jan Mazuch.

Na všechna klání mají diváci vstup zdarma.

Loňského ročníku se zúčastnilo 1314 lidí ze 44 zemí, kteří nastoupili k více než pěti tisícům startů her.

Záštitu nad festivalem převzali prezident republiky Václav Klaus, hejtman Pardubického kraje Radko Martínek a primátorka města Pardubic Štěpánka Fraňková. Záštitu nad sekcí japonských národních her převzalo Velvyslanectví Japonska v České republice.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Ve 108 letech zemřela nejstarší obyvatelka České republiky

Zemřela nejstarší obyvatelka České republiky Magdalena Kytnerová, letos v březnu jí bylo 108 let, žila v Kroměříži. Uvedla to v neděli Česká televize.

Kytnerová se narodila 17. března 1911 v Rakousku. Předloni v říjnu hovořila s novináři, když ve svých 106 letech v Kroměříži hlasovala ve sněmovních volbách. Uvedla tehdy, že se voleb účastní pravidelně a bedlivě sleduje dění v zemi. Seniorka ráda četla, dívala se na televizi a poslouchala rozhlas.

Kytnerová se v dětství stala sirotkem. "Neměla to lehké. Ona má ale povahu, že nic nebere vážně, všechno bere s nadhledem a lehkostí," řekl předloni v říjnu novinářům její syn Václav Kytner.

Letos v srpnu zemřela ve 109 letech tehdejší nejstarší obyvatelka Česka Marie Schwarzová z Brna-Židenic.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy