Ekologové objevili nové místo, kde roste vzácný mečík

ČTK ČTK
17. 7. 2012 19:18
Atraktivní rostlina kvete v přírodní rezervaci Hubský v CHKO Železné hory
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pavel Baroch

Trhová Kamenice (Chrudimsko) - Ekologové objevili v chráněné krajinné oblasti Železné hory novou lokalitu, kde roste vzácný mečík střechovitý.

Atraktivní rostlina kvete v přírodní rezervaci Hubský, informoval vedoucí Správy CHKO Železné hory a krajského střediska Pardubice Vlastimil Peřina.

Dosud se mečíky v chráněné krajinné oblasti vyskytovaly pouze v přírodní rezervaci Strádovka, další dvě lokality u obcí Zbyhněvice a Švihov se nacházejí v širším okolí CHKO.

"Jedná se o rostlinu mimořádně vzácnou, v Čechách roste pouze na přibližně deseti místech, hojnější je na Moravě v Bílých Karpatech, v Beskydech a v Jeseníkách," uvedl Peřina.

V přírodní rezervaci Hubský kvete 17 mečíků, v rezervaci Strádovka čítá současná populace několik set kvetoucích rostlin.

Před 20 lety zde přitom kvetlo jen několik jedinců. Podle Peřiny to je výsledek pravidelného kosení luk, které správa zajišťuje. Počty vzácných mečíků se zvyšují i u Zbyhněvic.

Podle historických pramenů bývaly ve středověku mečíky jednou z ingrediencí nápojů lásky. Byly rovněž součástí rytířské zbroje jako prostředek k odvracení nebezpečí na bitevních polích.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy