reklama
 
 

Ekologové objevili nové místo, kde roste vzácný mečík

17. 7. 2012 19:18
Atraktivní rostlina kvete v přírodní rezervaci Hubský v CHKO Železné hory

Trhová Kamenice (Chrudimsko) - Ekologové objevili v chráněné krajinné oblasti Železné hory novou lokalitu, kde roste vzácný mečík střechovitý.

Atraktivní rostlina kvete v přírodní rezervaci Hubský, informoval vedoucí Správy CHKO Železné hory a krajského střediska Pardubice Vlastimil Peřina.

Dosud se mečíky v chráněné krajinné oblasti vyskytovaly pouze v přírodní rezervaci Strádovka, další dvě lokality u obcí Zbyhněvice a Švihov se nacházejí v širším okolí CHKO.

"Jedná se o rostlinu mimořádně vzácnou, v Čechách roste pouze na přibližně deseti místech, hojnější je na Moravě v Bílých Karpatech, v Beskydech a v Jeseníkách," uvedl Peřina.

V přírodní rezervaci Hubský kvete 17 mečíků, v rezervaci Strádovka čítá současná populace několik set kvetoucích rostlin.

Před 20 lety zde přitom kvetlo jen několik jedinců. Podle Peřiny to je výsledek pravidelného kosení luk, které správa zajišťuje. Počty vzácných mečíků se zvyšují i u Zbyhněvic.

Podle historických pramenů bývaly ve středověku mečíky jednou z ingrediencí nápojů lásky. Byly rovněž součástí rytířské zbroje jako prostředek k odvracení nebezpečí na bitevních polích.

autor: ČTK | 17. 7. 2012 19:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Pardubický kraj

  reklama
  reklama
  reklama