Do pardubických ulic se vrátili strážníci s radary

Domácí Domácí
4. 10. 2011 7:25
Místa, kde se měří, jsou zveřejněna na internetu
Mezi měřenými úseky je nově i třída Míru.
Mezi měřenými úseky je nově i třída Míru. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Do pardubických ulic se v pondělí vrátili strážníci s radary. Městská policie totiž v uplynulých zhruba dvou letechv Pardubicích laserové radary nepoužívala.

Jednalo se o období, kdy zákon strážníkům umožňoval měření rychlosti pouze v úsecích označených dopravními značkami upozorňujícími na začátek a konec měření.

Rychlost projíždějících vozů měřilo pouze 12 informativních tabulí, umístěných v různých lokalitách města.

Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která městským policiím umožňuje měření rychlosti bez použití dopravních značek, vstoupila v platnost už před prázdninami. Strážníci však s radary vyjíždějí až poté, co ve spolupráci s městskými obvody a policií vytipovali nejrizikovější lokality a jejich seznam předložili zastupitelům města.

"Naším cílem není sankcionovat řidiče, ale zajistit co největší bezpečnost nejzranitelnějších účastníků silničního provozu, tedy chodců. Proto se bude rychlost střídavě měřit v 54 nejkritičtějších místech Pardubic a proto budou občané města o těchto úsecích informováni," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. 

Oproti předchozímu "měřícímu období" je nyní v seznamu rizikových lokalit například i třída Míru v samotném centru města, která je frekventovanou obytnou zónou, či Lonkova nebo Nemošická ulice.

Pardubičtí strážníci mají k dispozici  dva laserové radary. Jeden využívají k měření v obcích, s nimiž má městská policie uzavřenou smlouvu, druhý právě ke kontrole disciplinovanosti řidičů v Pardubicích.

Mapa s vyznačením lokalit, v nichž mohou řidiči strážníky s radarem potkat, je umístěna na http://gis.mmp.cz, odkazy na ní jsou i na webových stránkách města nebo městské policie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy