Česká jména jsou stále v kurzu, vítězí Jakub a Tereza

Domácí Domácí
20. 1. 2011 13:56
Každý šestnáctý chlapec se jmenuje Jakub a každá osmnáctá holčička Tereza

Pardubice - V pardubické porodnici loni přišlo na svět celkem 1614 dětí, z toho 835 chlapců a 779 dívek.

Porodnost byla oproti předchozímu roku menší. Tehdy se narodilo o 35 dětí více.

Pro své děti vybírali rodiče převážně česká jména. Vedou Jakub a Tereza.

"Loni se narodilo 49 Jakubů, 41 Tomášů a 40 Matějů, následují Filipové, Janové a Adamové. Podobně je tomu u dívek, 43 dívek má v rodném listě zapsáno jméno Tereza, 40 Adéla nebo Anna, 38 Eliška a 30 Karolína či Nela," řekla vedoucí oddělení matriky Zdeňka Havlíčková.

Nevytrácejí se ale ani tradiční jména, jako například František, Antonín či Marie a Kateřina.

Kromě typicky českých jmen se však objevovala i ta pro Čechy nezvyklá - Amirlan, An, Maksim, Mia Sophia, Melissa či Zoe.

"Zatím jsme se nesetkali s požadavkem na zapsání jména, kterému bychom nemohli vyhovět. Pokud si rodiče nevědí rady, mohou u nás nahlédnout do knihy Jak se bude vaše dítě jmenovat," řekla Havlíčková.

Rodiče, kteří požadované jméno v příslušném seznamu nenaleznou, se musejí obrátit na znalkyni Miloslavu Knappovou nebo Ústav pro jazyk český.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy