Česká jména jsou stále v kurzu, vítězí Jakub a Tereza

Domácí Domácí
20. 1. 2011 13:56
Každý šestnáctý chlapec se jmenuje Jakub a každá osmnáctá holčička Tereza

Pardubice - V pardubické porodnici loni přišlo na svět celkem 1614 dětí, z toho 835 chlapců a 779 dívek.

Porodnost byla oproti předchozímu roku menší. Tehdy se narodilo o 35 dětí více.

Pro své děti vybírali rodiče převážně česká jména. Vedou Jakub a Tereza.

"Loni se narodilo 49 Jakubů, 41 Tomášů a 40 Matějů, následují Filipové, Janové a Adamové. Podobně je tomu u dívek, 43 dívek má v rodném listě zapsáno jméno Tereza, 40 Adéla nebo Anna, 38 Eliška a 30 Karolína či Nela," řekla vedoucí oddělení matriky Zdeňka Havlíčková.

Nevytrácejí se ale ani tradiční jména, jako například František, Antonín či Marie a Kateřina.

Kromě typicky českých jmen se však objevovala i ta pro Čechy nezvyklá - Amirlan, An, Maksim, Mia Sophia, Melissa či Zoe.

"Zatím jsme se nesetkali s požadavkem na zapsání jména, kterému bychom nemohli vyhovět. Pokud si rodiče nevědí rady, mohou u nás nahlédnout do knihy Jak se bude vaše dítě jmenovat," řekla Havlíčková.

Rodiče, kteří požadované jméno v příslušném seznamu nenaleznou, se musejí obrátit na znalkyni Miloslavu Knappovou nebo Ústav pro jazyk český.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy