Aktivista z Pardubic popsal chodníky. Dostal podmínku

ČTK ČTK
21. 2. 2013 11:31
Miloš Cach psal vloni na chodníky v centru Pardubic politicky motivované nápisy
Miloš Cach vloni v srpnu psal na chodníky v centru Pardubic politicky motivované nápisy.
Miloš Cach vloni v srpnu psal na chodníky v centru Pardubic politicky motivované nápisy. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Ke čtyřem měsícům vězení s ročním odkladem a k propadnutí věcí odsoudil Okresní soud v Pardubicích Miloše Cacha, který vloni v srpnu psal na chodníky v centru Pardubic politicky motivované nápisy.

Předseda senátu Petr Vaněček klasifikoval jeho aktivitu jako přečin poškození cizí věci.

Podmínečný trest vězení soud Cachovi vyměřil poté, co muž odmítl přistoupit na veřejně prospěšné práce, informuje Mladá fronta Dnes v příloze pro Pardubický kraj.

"To nepřipadá v úvahu, jsem nevinný. Řádně platím daně a podle ústavy mám právo svobodně vyjádřit svůj názor," uvedl Cach.

Trest je mírnější než stanovoval původní trestní příkaz. "Podmíněné odložení trestu jsem o půl roku snížil proto, že smyslem trestu není dostat pana Cacha do vězení, ale přimět k tomu, aby stejný čin neopakoval," zdůvodnil soudce.

Kromě toho propadly státu věci, které použil při přestupku - dva kbelíky, dva štětce a jedna štětka a kolík na míchání vápna s vodou. Cach se s tím nehodlá smířit.

"Žádnou věc jsem nepoškodil. Vápnem napsaná hesla zmizela z chodníků sama, magistrát je odstraňovat nemusel," uvedl s tím, že se bude odvolávat třeba až do Štrasburku, bude-li to třeba.

Auto popsané hesly

Na soudní jednání přijel svým autem popsaným hesly, která vyjadřují nespokojenost se současnou politickou situací.

Poprvé jej zadrželi v polovině loňského srpna. V den výročí sovětské okupace 21. srpna psal na chodníky hesla vyzývající k revoltě proti současné politice.

V lednu Cachovi doručili trestní příkaz, v němž mu soud oznámil, že je odsouzen na čtyři měsíce výkonu trestu s 18měsíčním odkladem a propadnutí věcí spojených s přečinem. K tomu měl magistrátu zaplatit škodu, kterou si radnice vyčíslila na 12.454 korun.

Tuto část obžaloby Cachovi odvolací soud zrušil s tím, že magistrát nevynaložil žádné prostředky na odstranění nápisů, a odkázal město na občanskoprávní řízení, kde může svůj požadavek uplatnit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy