Aktivista z Pardubic popsal chodníky. Dostal podmínku

ČTK ČTK
21. 2. 2013 11:31
Miloš Cach psal vloni na chodníky v centru Pardubic politicky motivované nápisy
Miloš Cach vloni v srpnu psal na chodníky v centru Pardubic politicky motivované nápisy.
Miloš Cach vloni v srpnu psal na chodníky v centru Pardubic politicky motivované nápisy. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Ke čtyřem měsícům vězení s ročním odkladem a k propadnutí věcí odsoudil Okresní soud v Pardubicích Miloše Cacha, který vloni v srpnu psal na chodníky v centru Pardubic politicky motivované nápisy.

Předseda senátu Petr Vaněček klasifikoval jeho aktivitu jako přečin poškození cizí věci.

Podmínečný trest vězení soud Cachovi vyměřil poté, co muž odmítl přistoupit na veřejně prospěšné práce, informuje Mladá fronta Dnes v příloze pro Pardubický kraj.

"To nepřipadá v úvahu, jsem nevinný. Řádně platím daně a podle ústavy mám právo svobodně vyjádřit svůj názor," uvedl Cach.

Trest je mírnější než stanovoval původní trestní příkaz. "Podmíněné odložení trestu jsem o půl roku snížil proto, že smyslem trestu není dostat pana Cacha do vězení, ale přimět k tomu, aby stejný čin neopakoval," zdůvodnil soudce.

Kromě toho propadly státu věci, které použil při přestupku - dva kbelíky, dva štětce a jedna štětka a kolík na míchání vápna s vodou. Cach se s tím nehodlá smířit.

"Žádnou věc jsem nepoškodil. Vápnem napsaná hesla zmizela z chodníků sama, magistrát je odstraňovat nemusel," uvedl s tím, že se bude odvolávat třeba až do Štrasburku, bude-li to třeba.

Auto popsané hesly

Na soudní jednání přijel svým autem popsaným hesly, která vyjadřují nespokojenost se současnou politickou situací.

Poprvé jej zadrželi v polovině loňského srpna. V den výročí sovětské okupace 21. srpna psal na chodníky hesla vyzývající k revoltě proti současné politice.

V lednu Cachovi doručili trestní příkaz, v němž mu soud oznámil, že je odsouzen na čtyři měsíce výkonu trestu s 18měsíčním odkladem a propadnutí věcí spojených s přečinem. K tomu měl magistrátu zaplatit škodu, kterou si radnice vyčíslila na 12.454 korun.

Tuto část obžaloby Cachovi odvolací soud zrušil s tím, že magistrát nevynaložil žádné prostředky na odstranění nápisů, a odkázal město na občanskoprávní řízení, kde může svůj požadavek uplatnit.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy