Suchý salutoval v přilbě. V Olomouci slaví osmdesátiny

Domácí Domácí
19. 10. 2011 8:11
Jiří Suchý má ve své sbírce přes 130 přileb, tu darovanou ještě ne
Jiří Suchý dostal od olomouckého primátora k osmdesátinám přilbu z 2. světové války, je totiž jejich sběratelem.
Jiří Suchý dostal od olomouckého primátora k osmdesátinám přilbu z 2. světové války, je totiž jejich sběratelem. | Foto: Blanka Martinovská

Olomouc - Jiří Suchý, herec, režisér, zpěvák a textař slaví v těchto dnech v Olomouci své 80. narozeniny.

Společně se svou dlouholetou kolegyní Jitkou Molavcovou se na radnici setkal s primátorem města Martinem Novotným a jeho náměstkem Janem Holpuchem.

Primátor jubilantovi daroval válečnou přilbu britských vojáků z II. světové války s názvem Tommy.

"Dopátrali jsme se s kolegy, že pan Suchý sbírá přilby, a tak nám to přišlo jako dobrý nápad. Trošku jsem se bál, aby takových, jakou jsme pro něj vybrali, neměl už ve sbírce padesát, ale naštěstí tomu tak není," řekl primátor Martin Novotný.

Jiří Suchý má ve své sbírce přes 130 přileb, ale Tommy je zatím první. "To jste mi udělali obrovskou radost, takovou ještě nemám. Ale znám ji, ano, ti Britové ji nosili tak nějak na stranu, jako baret," děkoval s úsměvem primátorovi pan Suchý, který si přilbu hned také vyzkoušel.

Doktorát, autogramiáda i koncert

Olomoucká oslava jeho narozenin je vícedenní a zahrnuje hned několik akcí.

Jiří Suchý a Jitka Molavcová na olomoucké radnici
Jiří Suchý a Jitka Molavcová na olomoucké radnici | Foto: Blanka Martinovská

Vlastivědné muzeum Olomouc zahájilo v úterý výstavu, jejímž cílem je zmapovat Suchého životní dráhu i uměleckou tvorbu. Ve středu umělec obdrží při slavnostním ceremoniálu v Arcibiskupském paláciod Univerzity Palackého čestný doktorát.

Následovat bude beseda na téma Jiří Suchý a knihy spojená s autogramiádou.

Návštěvu Olomouce zakončí čerstvý osmdesátník koncertem, který si dal k narozeninám a jenž nese název Znám ještě starší lidi. Uskuteční se v Moravském divadle.

Suchý oslavil své osmdesátiny 1. října pracovně na jevišti Semaforu, kde oslovuje početné fanoušky už 52 let. Uspořádal koncert, na kterém spolu s Jitkou Molavcovou potěšil přátele i kamarády.

 

Právě se děje

Další zprávy