Říčku Blata stále trápí uniklá kejda, řeka je mrtvá

ČTK ČTK
13. 7. 2012 18:00
Podle rybářů se říčka bude z ekologické havárie vzpamatovávat několik let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Těšetice (Olomoucko) - Závod Povodí Moravy nasadil v pátek poblíž Těšetic na Olomoucku do boje s uniklou kejdou do říčky Blata mikroorganismy, které by měly urychlit obnovu místního ekosystému.

Směs hnojiva, výkalů a zbytků krmiv do toku pronikla ze zemědělského družstva v Seničce. Kvůli havárii již zahynuly stovky ryb.

Podle rybářů se říčka bude z ekologické havárie vzpamatovávat několik let.

"Říčka je v kontaminovaném úseku prakticky mrtvá. Rozhodnutí Povodí Moravy určitě vítám, je to poprvé, kdy závod nasadil těsně po havárii mikroorganismy určené k urychlení obnovy ekosystému. Nejde však jen o ryby, ale i o další vodní živočichy, které havárie vyhubila," uvedl vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

Závod Povodí Moravy po havárii investoval také do ředění vody kvůli tomu, aby v něm bylo dostatek kyslíku.

"Dále jsme se snažili kejdu z toku vyčistit. Náklady nápravných opatření zatím ale nemáme, hlavní pro nás bylo pomoci zachránit, co se dá," řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Únik směsi hnojiva, výkalů a zbytků krmiv ze zemědělského družstva v Seničce na Olomoucku považují odborníci za největší ekologickou havárii v regionu za poslední dobu.

Nádrž se v družstvu protrhla v noci na 7.července, uniklo asi 400 metrů krychlových.

Havárii způsobily zřejmě vysoké teploty, které rozpustily asfalt utěsňující betonové dno nádrže. Dno se uvolnilo a kejda unikla do řeky. Případem se zabývá policie. Podle odborníků se bude říčka z následků vzpamatovávat několik let.

Minimálně tři roky potrvá, než se do vody vrátí potrava pro ryby, říčka by měla ožít až během deseti let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy