Říčku Blata stále trápí uniklá kejda, řeka je mrtvá

ČTK ČTK
13. 7. 2012 18:00
Podle rybářů se říčka bude z ekologické havárie vzpamatovávat několik let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Těšetice (Olomoucko) - Závod Povodí Moravy nasadil v pátek poblíž Těšetic na Olomoucku do boje s uniklou kejdou do říčky Blata mikroorganismy, které by měly urychlit obnovu místního ekosystému.

Směs hnojiva, výkalů a zbytků krmiv do toku pronikla ze zemědělského družstva v Seničce. Kvůli havárii již zahynuly stovky ryb.

Podle rybářů se říčka bude z ekologické havárie vzpamatovávat několik let.

"Říčka je v kontaminovaném úseku prakticky mrtvá. Rozhodnutí Povodí Moravy určitě vítám, je to poprvé, kdy závod nasadil těsně po havárii mikroorganismy určené k urychlení obnovy ekosystému. Nejde však jen o ryby, ale i o další vodní živočichy, které havárie vyhubila," uvedl vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

Závod Povodí Moravy po havárii investoval také do ředění vody kvůli tomu, aby v něm bylo dostatek kyslíku.

"Dále jsme se snažili kejdu z toku vyčistit. Náklady nápravných opatření zatím ale nemáme, hlavní pro nás bylo pomoci zachránit, co se dá," řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Únik směsi hnojiva, výkalů a zbytků krmiv ze zemědělského družstva v Seničce na Olomoucku považují odborníci za největší ekologickou havárii v regionu za poslední dobu.

Nádrž se v družstvu protrhla v noci na 7.července, uniklo asi 400 metrů krychlových.

Havárii způsobily zřejmě vysoké teploty, které rozpustily asfalt utěsňující betonové dno nádrže. Dno se uvolnilo a kejda unikla do řeky. Případem se zabývá policie. Podle odborníků se bude říčka z následků vzpamatovávat několik let.

Minimálně tři roky potrvá, než se do vody vrátí potrava pro ryby, říčka by měla ožít až během deseti let.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy