Říčku Blata stále trápí uniklá kejda, řeka je mrtvá

ČTK ČTK
13. 7. 2012 18:00
Podle rybářů se říčka bude z ekologické havárie vzpamatovávat několik let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Těšetice (Olomoucko) - Závod Povodí Moravy nasadil v pátek poblíž Těšetic na Olomoucku do boje s uniklou kejdou do říčky Blata mikroorganismy, které by měly urychlit obnovu místního ekosystému.

Směs hnojiva, výkalů a zbytků krmiv do toku pronikla ze zemědělského družstva v Seničce. Kvůli havárii již zahynuly stovky ryb.

Podle rybářů se říčka bude z ekologické havárie vzpamatovávat několik let.

"Říčka je v kontaminovaném úseku prakticky mrtvá. Rozhodnutí Povodí Moravy určitě vítám, je to poprvé, kdy závod nasadil těsně po havárii mikroorganismy určené k urychlení obnovy ekosystému. Nejde však jen o ryby, ale i o další vodní živočichy, které havárie vyhubila," uvedl vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

Závod Povodí Moravy po havárii investoval také do ředění vody kvůli tomu, aby v něm bylo dostatek kyslíku.

"Dále jsme se snažili kejdu z toku vyčistit. Náklady nápravných opatření zatím ale nemáme, hlavní pro nás bylo pomoci zachránit, co se dá," řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Únik směsi hnojiva, výkalů a zbytků krmiv ze zemědělského družstva v Seničce na Olomoucku považují odborníci za největší ekologickou havárii v regionu za poslední dobu.

Nádrž se v družstvu protrhla v noci na 7.července, uniklo asi 400 metrů krychlových.

Havárii způsobily zřejmě vysoké teploty, které rozpustily asfalt utěsňující betonové dno nádrže. Dno se uvolnilo a kejda unikla do řeky. Případem se zabývá policie. Podle odborníků se bude říčka z následků vzpamatovávat několik let.

Minimálně tři roky potrvá, než se do vody vrátí potrava pro ryby, říčka by měla ožít až během deseti let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy