Primátor Olomouce chce skončit, bude jen poslancem

ČTK ČTK
18. 12. 2013 13:33
Martin Novotný chtěl původně funkci složit po sestavení rozpočtu.
Primátor Martin Novotný.
Primátor Martin Novotný. | Foto: ODS

Olomouc - Olomoucký primátor Martin Novotný (ODS), který se stal po nedávných sněmovních volbách zároveň poslancem, se chystá složit funkci primátora.

Původně avizoval, že opustí své místo v čele radnice po sestavení rozpočtu. Zastupitelé jej schválili tento týden, Novotný však prý nepočítal s tím, že formování vlády bude trvat tak dlouhou dobu.

Učinit tak chce až po vyslovení důvěry vládě. Jméno svého následovníka zatím nesdělil.

"Na mém přístupu k věci se nic nezměnilo. Nepředpokládal jsem, že do Vánoc potencionální koalice nebude schopna vládu sestavit. V situaci, kdy nevíme, zda Poslanecká sněmovna vládu podpoří a nerozpustí se, nebudu dělat krok, abych nyní odstoupil z funkce primátora a na to třeba za 14 dní řešil předčasné volby," řekl primátor Novotný.

Očekávaný krok učiní prý ve chvíli, kdy bude sestavena vláda a požádá o důvěru.

Odmítl zatím říct, kdo na jeho místo nastoupí. Nejvíce se mluví o jeho stranickém kolegovi a náměstkovi Martinu Majorovi, který má na starosti investice a majetkoprávní odbor. "Jméno oznámíme naráz, až ta chvíle nastane," řekl Novotný.

Dosavadní primátor se v předčasných volbách dostal do Sněmovny jako jediný z kandidátky ODS. Spolu s ním zasedlo ve sněmovních lavicích dalších 11 poslanců z kraje.

Po třech mandátech získala ČSSD a ANO 2011, dva komunisté a jednoho poslance posílají do parlamentu kromě ODS i TOP 09, KDU-ČSL a Úsvit přímé demokracie.

 

Právě se děje

Další zprávy