Přehrada ukrývala pravěké sídliště i středověký mlýn

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 4. 2011 8:49
Dno vypuštěné Plumlovské přehrady na Prostějovsku zkoumali archeologové
Plumlovská přehrada je nyní vypuštěná. Voda se do ní vrátí koncem roku 2012.
Plumlovská přehrada je nyní vypuštěná. Voda se do ní vrátí koncem roku 2012. | Foto: Wikimedia Commons/Pernak 1

Plumlov - Dno vypuštěné Plumlovské přehrady na Prostějovsku ukrývalo důkazy o pravěkém osídlení, zjistili archeologové, kteří  místo zkoumají od loňského roku.

Nálezy keramiky, kamenných nástrojů či pazourků a zejména sídliště potvrdily předchozí zjištění, podle nichž bylo území osídleno od starší doby kamenné po současnost.

Archeologové zkoumali mimo jiné i základy středověkého mlýna, řekl Miroslav Šmíd z Ústavu archeologické památkové péče v Brně.

Sídliště bylo v přírodním amfiteátru

Podle něj se velká část nálezů nacházela na levé terase říčky Hloučely, kde archeologové nalezli doklady osídlení od mladší doby kamenné.

"Při odstraňování sedimentů na pravé straně vodoteče jsme odkryli pozůstatky sídliště, jež fungovalo od 5. tisíciletí do 8. století před naším letopočtem. Průzkum prokázal dva vrcholy osídlení, a to v době s moravskou malovanou keramikou v polovině pátého tisíciletí před Kristem a ve starší době železné," doplnil Šmíd.

Podle něj bylo sídliště umístěno v přírodním amfiteátru orientovaném na severovýchod, což považuje za málo obvyklé. Odborníci získali velké množství zlomků keramiky, závaží tkalcovských stavů, přesleny, kamenné nástroje, sekeromlaty či pazourky.

Mlýn skrýval i mince

Protože se přehrada nachází v místě bývalé rybniční soustavy, věděli archeologové o existenci Zlechovského mlýna. Po vypuštění přehrady mohli prozkoumat jeho základy. "Obvodové zdivo nás zavedlo do poloviny 19. století, nalezli jsme zde dokonce mince. Nálezy keramiky a kachlů z kamen ale dokládají, že osídlení zde bylo již od 14. století," doplnil Šmíd.

Archeologové budou na místě pracovat ještě asi dva týdny. Šmíd uvedl, že na dně přehrady bádá vůbec poprvé.

Plumlovská přehrada, která patří k nejstarším u nás, se začala vypouštět v září 2009. Vypuštěná je od loňského května a vodohospodáři ze dna odtěžují usazené sedimenty, které jsou živnou půdou pro nežádoucí sinice. Voda by se měla do nádrže začít napouštět koncem příštího roku a lidé se v ní vykoupou zřejmě nejdříve v létě 2013.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Pohřešovaný 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil rodině v lesích na Prostějovsku. Muž, kterého hledaly desítky policistů a hasičů i vrtulník s termovizí, byl dnes nalezen bez známek života. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle něj bylo vyloučeno cizí zavinění smrti muže. Příčinu úmrtí blíže určí nařízená pitva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy