Přehrada ukrývala pravěké sídliště i středověký mlýn

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 4. 2011 8:49
Dno vypuštěné Plumlovské přehrady na Prostějovsku zkoumali archeologové
Plumlovská přehrada je nyní vypuštěná. Voda se do ní vrátí koncem roku 2012.
Plumlovská přehrada je nyní vypuštěná. Voda se do ní vrátí koncem roku 2012. | Foto: Wikimedia Commons/Pernak 1

Plumlov - Dno vypuštěné Plumlovské přehrady na Prostějovsku ukrývalo důkazy o pravěkém osídlení, zjistili archeologové, kteří  místo zkoumají od loňského roku.

Nálezy keramiky, kamenných nástrojů či pazourků a zejména sídliště potvrdily předchozí zjištění, podle nichž bylo území osídleno od starší doby kamenné po současnost.

Archeologové zkoumali mimo jiné i základy středověkého mlýna, řekl Miroslav Šmíd z Ústavu archeologické památkové péče v Brně.

Sídliště bylo v přírodním amfiteátru

Podle něj se velká část nálezů nacházela na levé terase říčky Hloučely, kde archeologové nalezli doklady osídlení od mladší doby kamenné.

"Při odstraňování sedimentů na pravé straně vodoteče jsme odkryli pozůstatky sídliště, jež fungovalo od 5. tisíciletí do 8. století před naším letopočtem. Průzkum prokázal dva vrcholy osídlení, a to v době s moravskou malovanou keramikou v polovině pátého tisíciletí před Kristem a ve starší době železné," doplnil Šmíd.

Podle něj bylo sídliště umístěno v přírodním amfiteátru orientovaném na severovýchod, což považuje za málo obvyklé. Odborníci získali velké množství zlomků keramiky, závaží tkalcovských stavů, přesleny, kamenné nástroje, sekeromlaty či pazourky.

Mlýn skrýval i mince

Protože se přehrada nachází v místě bývalé rybniční soustavy, věděli archeologové o existenci Zlechovského mlýna. Po vypuštění přehrady mohli prozkoumat jeho základy. "Obvodové zdivo nás zavedlo do poloviny 19. století, nalezli jsme zde dokonce mince. Nálezy keramiky a kachlů z kamen ale dokládají, že osídlení zde bylo již od 14. století," doplnil Šmíd.

Archeologové budou na místě pracovat ještě asi dva týdny. Šmíd uvedl, že na dně přehrady bádá vůbec poprvé.

Plumlovská přehrada, která patří k nejstarším u nás, se začala vypouštět v září 2009. Vypuštěná je od loňského května a vodohospodáři ze dna odtěžují usazené sedimenty, které jsou živnou půdou pro nežádoucí sinice. Voda by se měla do nádrže začít napouštět koncem příštího roku a lidé se v ní vykoupou zřejmě nejdříve v létě 2013.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů korun ročně

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard.

Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy