Kejda dál putuje říčkou Blata, míří na Přerovsko

ČTK ČTK
9. 7. 2012 11:37
Kejdová hráz se, zřejmě vinou veder, protrhla v pátek, případ řeší policie
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - Naředěná kejda, která unikla ze zemědělského družstva v Seničce na Olomoucku do říčky Blaty, dál putuje tokem a míří na Přerovsko.

Podle mluvčí Povodí Moravy je směs hnojiva, výkalů a zbytků krmiv i přes silné naředění smrtelná pro vodní organismy a méně odolné druhy ryb. Odborníkům práci komplikuje nízký průtok.

Případem se zabývá policie, vyšetřuje, zda na ekologické havárii nemá někdo podíl.

"Naředěná kejda pokračuje ve slabší koncentraci na Přerovsko. Dnes bude řešena možnost nadlepšení průtoků v Blatě vodou z podniku Sigma Lutín, který má obrovské nádrže na zkoušky svých čerpadel. Další opatření jsou připravována na Přerovsku," řekla v pondělí mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Dál se čerpá sedlý materiál z jezových zdrží Olšany a Těšetice.

Práce pokračují i v Olšanech. "Situace u nás je vážná, ta řeka je mrtvá. Dnes budeme čerpat dál, čekáme na instrukce ze životního prostředí," doplnil v pondělí starosta Olšan Milan Elfmark.

Podotkl, že dosud se odborníkům společně s místními hasiči podařilo odčerpat asi 1200 kubíků zředěné kejdy a zhruba stejné množství čisté vody dodali do toku na okysličení.

"Podle zpráv od rybářů to pomohlo, ztráty se alespoň trochu snížily," dodal starosta.

Protržení zřejmě způsobila vedra

Případem se už zabývá policie. "Prošetřujeme, zda nebyl spáchán trestný čin. Čekáme na výsledky hygieny, prověřuje se, zda nedošlo k porušení bezpečnosti či k zanedbání, které mohlo způsobit protržení nádrže," řekla olomoucká policejní mluvčí Marta Vlachová.

Kejdová nádrž se protrhla v noci na pátek, uniklo asi 400 metrů krychlových kejdy, tedy tekutého statkového hnojiva, směsi výkalů, hospodářských hnojiv a zbytků krmiv s podílem vody.

Havárii způsobily zřejmě vysoké teploty, které rozpustily asfalt utěsňující betonové dno nádrže. Dno se uvolnilo a kejda unikla do řeky.

Povodí Moravy havárii řešilo zvyšováním průtoků a ředěním vody z vodní nádrže Vilémov a ředěním vody v jezových zdržích v Těšeticích na Olomoucku a Olšanech na Prostějovsku. Lidé žijící podél toku se potýkali se značným zápachem.

 

Právě se děje

Další zprávy