Jeseníky jsou díky minerálům unikátní pro celou Evropu

ČTK ČTK
1. 7. 2013 13:43
Naleziště Pfarrerb je nejvýznamnější naleziště mineralizace alpského typu v Evropě
Jeseníky.
Jeseníky. | Foto: Simona Holecová

Jeseník - Jeseníky mají novou přírodní památku, která je unikátní výskytem minerálů. Jde o lokalitu s názvem Pfarrerb nacházející se nedaleko kostela v Sobotíně na Šumpersku. Vyhlášena byla v červnu.

Důvodem není jen ochrana před hledači minerálů, ale především její vědecký význam. Pfarrerb patří podle odborníků mezi nejvýznamnější naleziště mineralizace alpského typu v České republice i v Evropě. Řekl to Vít Slezák ze Správy CHKO Jeseníky.

Přírodní památka Pfarrerb zaujímá plochu 0,32 hektaru. Podle ochranářů je ukázkou mineralizace alpského typu s výskytem četných druhů minerálů, zvláště epidotu. Právě minerál epidot láká do oblasti různé hledače.

"V terénu jdou vidět výkopy i ohniště. Tím, že je to přírodní památka, to bude nyní zakázáno. Jakékoliv zásahy či různé výkopy tam mohou nyní být pouze se souhlasem CHKO Jeseníky. Má to zároveň velký vědecký význam, je to známá lokalita, která bude takto chráněna," uvedl Slezák.

Název pochází z původně německého označení naleziště. Kromě epidotu jsou zde k vidění i jiné druhy minerálů, jako je albit nebo prehnit.

"Všechny významnější nálezy jsou uloženy v muzejních a univerzitních sbírkách například ve Vídni, Bonnu, Vratislavi, Praze, Brně nebo ve Vlastivědném muzeu v Olomouci," doplnil Slezák.

Historie mineralogického naleziště sahá až do roku 1864, kdy bylo náhodně odkryto při budování cesty k nedalekému lomu. Místo bylo několikrát prozkoumáváno, naposledy v roce 1994.

V roce 1997 Správa CHKO Jeseníky a Vlastivědné muzeum Olomouc vybudovala mineralogickou naučnou stezku Sobotín - Maršíkov, která má své první zastavení právě u naleziště Pfarrerb.

 

Právě se děje

Další zprávy