Dívky, které s nožem přepadly barmanku, jsou ve vazbě

ČTK ČTK
19. 4. 2012 12:39
Dívky ve věku 15 a 16 let z baru v Přerově utekly s cigaretami, doutníky i s penězi
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Přerov - Patnáctiletá a šestnáctiletá dívka, které podle policie přepadly v Přerově s příborovým nožem barmanku, skončily ve vazbě.

Soudce tak vyhověl podnětu státního zástupce. Řekla to přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Dívky údajně přepadly pracovnici baru v neděli, utekly pak s cigaretami, doutníky a s více než 14.000 korunami. Policisté je zanedlouho dopadli v dalším z přerovských barů.

"Obě děvčata se už v minulosti dopouštěla protiprávního jednání, nešlo o jejich první skutek. Je to velice ojedinělý případ," uvedla mluvčí.

Podle mluvčí olomoucké vazební věznice jsou v takových případech mladiství umístěni v běžné vazbě, přihlíží se však k jejich věku.

"Vykonávají vazbu jako jakýkoliv jiný obviněný. Mají standardní podmínky jako všichni ostatní, samozřejmě se přihlíží k tomu, že jsou mladiství, takže se s nimi zachází trochu jiným způsobem," řekla mluvčí vazební věznice Markéta Zimová.

Zmizely cigarety, doutníky i peníze 

Dvaadvacetiletou servírku přepadly dívky v baru v Husově ulici v neděli před 22:00. Starší z dívek se snažila nejprve odvést její pozornost tím, že se ženy začala vyptávat na chlapce, kteří se v baru měli nacházet.

Mladší dívka mezitím obešla pult, vzala z něj odložený příborový nůž a rozběhla se proti barmance. Zezadu ji chytila jednou rukou za hrudník a v druhé měla nůž, který jí přitiskla ke krku. Napadenou servírku poté odtáhla do skladových prostor.

Mezitím druhá pachatelka odcizila z okolí pultu dva kartony cigaret, pět doutníků a 14.235 korun. Barmance navíc vzala mobilní telefon. Z baru pak obě dívky uprchly.

Dospělým pachatelům by za loupež hrozilo až deset let, vzhledem k věku podezřelých je sazba poloviční.

V Přerově se podobný případ stal loni v březnu. Třináctiletý chlapec tam s nožem v ruce přepadl prodavačku květinářství. Ženě se nic nestalo, hoch utekl z prodejny s tisícikorunou.

Policisté jej dopadli v prosinci, kvůli věku chlapce však museli případ odložit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy