Česko zaplavili ptačí bezdomovci. Nemůžou letět dál

ČTK ČTK
25. 3. 2013 16:10
Ornitologové počet kulíků na českých a moravských polích označují za zcela ojedinělý
Zlatohnědí ptáci patří mezi bahňáky a jeho letním domovem je severská tundra táhnoucí se od Islandu přes Norsko a Finsko až po sever Ruska.
Zlatohnědí ptáci patří mezi bahňáky a jeho letním domovem je severská tundra táhnoucí se od Islandu přes Norsko a Finsko až po sever Ruska. | Foto: Wikimedia Commons, MPF

Olomouc - Tisíce kulíků zlatých se objevily v těchto dnech na polích na střední i jižní Moravě, ale i v jižních a východních Čechách.

Ornitologové jejich počet označují za zcela ojedinělý. Podepsalo se na tom podle nich současné zimní počasí, které přerušilo tah ptáků.

Ze stejného důvodu se opozdil i přílet ostatních druhů ptáků, podle nich jde až o čtrnáctidenní zpoždění. Řekl to Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Kulíci zlatí se v Česku objevují většinou v menších hejnech nejčastěji koncem března a začátkem dubna v době jejich jarního tahu na sever, a na podzim na přelomu října a listopadu, kdy táhnou na zimoviště.

"Letošní průběh jarního tahu kulíků zlatých je zcela mimořádný a jedinečný v množství ptáků. Jde o stovky až tisíce ptáků, kteří pobíhají v polích, loví hmyz a žížaly," uvedl Šafránek.

Zlatohnědí ptáci patří mezi bahňáky a jeho letním domovem je severská tundra táhnoucí se od Islandu přes Norsko a Finsko až po sever Ruska. Zimu tráví kolem Středozemního moře.

Podle ornitologů jejich neobvyklý výskyt způsobilo počasí, kdy se v posledních dnech náhle ochladilo v celé severní Evropě.

"Nepříznivé počasí přerušilo jarní tah ptáků, a proto se kulíci zlatí v nevídaných počtech zdržují u nás, odpočívají a čekají na oteplení, aby mohli pokračovat v cestě na sever Evropy," doplnil Šafránek.

Výrazné ochlazení, které se nyní opakuje podruhé po 14 dnech, má vliv podle ornitologů i na přílet našich ptáků.

I přesto, že členové Moravského ornitologického spolku už zaznamenali přílet prvních špačků, skřivanů, drozdů, konipasů a v posledních dnech i bramborníčků a budníčků menších, tak jde podle nich o menší počty, než je touto dobou obvyklé.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 51 minutami

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy