Soud: Obyvatelé Přednádraží mají šanci na návrat domů

Domácí Domácí
26. 4. 2013 16:21
Soud rozhodl, že nařízení stavebního úřadu nebylo oprávněné
Přednádraží.
Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Krajský soud v Ostravě rozhodl, že nařízení stavebního úřadu obvodu Moravská Ostrava a Přívoz o tom, že majitel domů v ghettu Přednádraží Oldřich Roztočil měl vystěhovat své nájemníky, nebylo oprávněné.

Nemusí zaplatit pokutu 30 tisíc 000 korun za nevystěhování Romů a chystá nové nájemní smlouvy. Uvedl to v pátek server Novinky.cz.

Radnice však dále trvá na tom, že nařízení o vyklizení Přednádraží trvá, protože proti němu nebyla podána žaloba a domy jsou životu nebezpečné.

"Krajský soud v Ostravě změnil původní rozhodnutí ostravského okresního soudu a zamítl pokutu ve výši 30 tisíc korun s odůvodněním, že rozhodnutí stavebního úřadu MOaP o neprodleném vyklizení označených staveb v Přívoze není určité a není z něj možno odvodit, že by společnost Domy Přednádraží měla vůči jiným subjektům konkrétně stanovenou povinnost, kterou by nesplnila," uvedla mluvčí ostravského krajského soudu Lucie Böhmová.

Rozhodnutí soudu majitel domů Roztočil vítá. Obyvatelům už připravuje nové nájemní smlouvy. Nyní se podle svých slov zaměří na problémy s nefunkční kanalizací. "Bohužel ne všechny domy jsou v Přednádraží ještě obyvatelné, ale dům číslo osm je téměř opravený," řekl Roztočil.

Podle mluvčí obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jany Pondělíčkové se však soudní rozhodnutí týká jen některých částí domů a původní nařízení o vyklizení Přednádraží nadále trvá.

"Podle našeho názoru se soudní rozhodnutí týká vyklizení částí domů, které vlastník užíval jako kanceláře, a jeho povinnosti tyto prostory vyklidit," uvedla.

Dodala, že domy jsou nadále ve špatném stavebně-technickém stavu a nevyhovují ani hygienické podmínky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy