Smog stále dusí, na mnoha místech překračuje limity

ČTK Pavel Baroch, ČTK
20. 11. 2011 13:16
V Itálii zakázali kvůli smogu vjezd autům do Říma, Milána a dalších měst
Foto: Vojtěch Marek

Ostrava - Na mnoha místech republiky obyvatele stále trápí polétavý prach v ovzduší, byť se situace z předchozích dní zlepšila.

Zvýšené koncentrace jsou v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, na severu Čech nebo ve Středočeském kraji. 

Nejhorší situace je nyní v Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku, kde po nočním vzestupu vykázala v šest ráno měřicí stanice Českého hydrometeorologického ústavu průměrnou čtyřiadvacetihodinovou koncentraci 151 mikrogramů na metr krychlový. Povolený limit je přitom 50 mikrogramů.

Během dne se podle meteorologů má situace mírně zlepšit. "Hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se však budou opět s velkou pravděpodobností pohybovat většinou nad hodnotou imisního limitu," uvedl ústav. Signál upozornění na možnost vzniku smogové situace i tak zůstává v platnosti.

Ze 13 měřicích stanic v Moravskoslezském kraji splňovaly brzy ráno limity pro prachu jen dvě. Ve Frýdku-Místku činila průměrná denní koncentrace 40 mikrogramů na metr krychlový a v Třinci 43 mikrogramů, tedy těsně pod limitem.

V Ústeckém kraji trvá inverze

Špatné rozptylové podmínky stále přetrvávají v Ústeckém kraji, i když podle informací z měřicích stanic je kvalita ovzduší vyhovující nebo uspokojivá, špatná není nikde.

Ale například v Ústí nad Labem dosahovala hodnotu polétavého prachu 119,1 mikrogramů na metr krychlový. Více než dvojnásobně byl denní limit překročen i v Litoměřicích. Zvýšené hodnoty naměřila i stanice v Lomu u Mostu.

Na Olomoucku se situace večer zhorší

Také v Olomouckém kraji zůstávají denní průměrné koncentrace škodlivin nad limitem. Zatímco v Olomouci a Přerově je množství prašného aerosolu obdobné jako v sobotu, v Prostějově se mírně zvýšilo.

"Podle očekávání se situace v noci na neděli mírně zhoršila, dnes ráno začaly koncentrace klesat. Přes den bude situace stabilní, večer lze počítat opět s mírným zhoršením," uvedl Eduard Jarcovják z Českého hydrometeorologického ústavu.

Zvýšené koncentrace jsou i na některých místech Libereckého kraje, především v České Lípě. Špatné rozptylové podmínky jsou i v Praze. V Kladně je povolený limit 50 mikrogramů stále překračován zhruba dvojnásobně. Také v Mladé Boleslavy byl limit ráno překročen.

Jinde se situace zlepšila

V ostatních krajích, kde také koncentrace polétavého prachu v minulých dnech výrazně narostly, se situace postupně zlepšuje.

V Hradci Králové a Pardubicích se hodnoty během noci dostaly pod hranici 50 mikrogramů, nepřekračují tedy imisní limity. Smogovou situaci ovšem může opět zhoršit větší dopravní provoz.

Takhle to vypadalo před pár dny v Praze:

Zlepšuje se i ovzduší na jižní Moravě. Aktuální hodinová koncentrace prachu přesahovala ráno mezi sedmou a osmou ráno limit 50 mikrogramů pouze na jednom místě z celkem osmi měřicích míst, a to v Brně na výstavišti.

Smogová poklička trápila kraj, zejména Brněnsko a Znojemsko, celý týden, situace se začala zlepšovat až v sobotu. V regionu krajský úřad v úterý vyhlásil signál upozornění, ten zřejmě bude platit minimálně do pondělí.

Ve Zlínském kraji se kvalita ovzduší rovněž zlepšila. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu jsou již pod limitní hranicí v Uherském Hradišti i ve Zlíně.

V Itálii zakázali vjezd autům

Stejně jako v Česku vládne smogová situace i v Itálii. Tamní úřady - na rozdíl od těch českých - využily své pravomoci a zakázali vjezd autům do centra Říma, Milána a dalších 17 měst. Zákaz platí do nedělního večera.

Řidiče, kteří to nebudou respektovat, čeká pokuta ve výši nejméně 150 eur (asi 3800 korun). Města zároveň posílila veřejnou dopravu. Česká Strana zelených zkraje týdne také vyzvala pražský magistrát, aby kvůli smogu zakázala vjezd aut, ale vedení Prahy to odmítlo.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) ve středu vyzval Pražany, aby využili svátku 17. listopadu k tomu, aby na volné dny opustili město.

Nejvíce škodí smog dětem a seniorům

Smog škodí hlavně lidem s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem. Při překročení dvojnásobku imisního limitu jim lékaři doporučují omezit pobyt venku.

Citliví lidé se mají také zdržet fyzické námahy a činností spojených se zvýšenou frekvencí dýchání.

 

Právě se děje

Další zprávy